Menu
2024-02-01 21:15:18
2 dk okuma süresi
Ailede En Büyük Çocuk Olmak Zorlukları

Ailede En Büyük Çocuk Olmak Zorlukları


Ailede en büyük çocuk olmak zorlukları nelerdir ve sorumluluklara nasıl etki eder açıklıyoruz. Aile içerisinde her çocuğun bir görevi ve sorumluluğu vardır ve bunlar yaşa göre şekil alır.

Aile içerisinde oluşturulacak yaşam için her bir bireye ve aile üyesine düşen sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklar yaşlara ve kişinin duruşuna göre değişir. Genellikle sorumlulukların büyüğünü en büyük çocuk alır.

En büyük çocuğun yaşının diğer kardeşlerinden büyük olması sonucunda sorumluluğun fazlası teslim edilir. Kardeşlerinin sorumluluklarından da ay alan büyük çocuk için yaşam daha zor bir hale gelebilir. Genellikle bu durum korunsa da bazı ailelerde bu durum değişkenlik gösterebilir.

Aile İçerisinde Çocukların Yaşlarının Sorumluluklarda Bir Önemi Var mıdır?

Ailede kardeşi olduğu için memnun olmayan bazı üyeler yer alabilir. Çocuklar kimi zaman kardeş istemese bile kardeşlik bağının kuvveti hem yaşam sırasında hem de sevgi duygusu içerisinde yerini alacaktır. Bir kardeşin olması sorumlulukların bölünmesi ve bir yardımcının gelmesi demektir.

Kardeşler arasında kurulan yıkılmaz bağ ve güzel dengenin sonuçları her alanda değişmez. Her kardeş ilişkisine göre derecesi ve bağlılığı değişse bile kardeşlik bağı her yerde aynıdır. Fakat büyük çocuğa bu aşamada biraz daha fazla iş düşüyor.

Yani aile içerisinde sorumluluk paydaşlığı için yaş ve yaş sınırının çoğu zaman önemi vardır. Ailede en büyük çocuk olmak bu bağlamda elbette zordur. Büyük çocuk çoğu aile içerisinde birçok sorumluluğu en çok üstlenen ve kardeşlerinin bakımından da pay alan bir konumdadır.

Küçük kardeşlerin ilgisinin yanı sıra ebeveynlere de yardımcı olan ilk kişi genellikle büyük çocuk oluyor. Dünyanın her alanında büyük kardeşlerin sorunu fazla sorumluluk ve kimi zaman da bu sorumluluklarda doğan suçluluk duygusu olabiliyor.

Hem suçluluk duygusu hem de fazlasıyla üstlenilen sorumluluklar sonucunda ileriki yaşlarda travmalara sebebiyet verilebiliyor. Aynı zamanda büyük çocuklar ebeveynlerin ilk çocuğu olma deneyimini de yaşıyorlar.

Tüm tecrübesizliğin onun üzerinde yaşanması sonucunda biriken bazı psikolojik sorunlar karşısına çıkabiliyor. Deneme yanılma yolu ile çocuğun yetiştirilmesi ve tüm tecrübesizliğinin büyük çocuğa denk gelmesi büyük şanssızlık ama hayatın gerçeği oluyor.

Ailede En Büyük Çocuk Olmak Psikolojiye Etkileri!

Çocukların arasında yer alan en büyük çocuk ebeveynlerin ilk deneyimleri olduğu için katı kurallardan da pay alan kişi olur. Katı kurallar ve deneme yanılma yöntemi ile bulunan tüm yetiştirme yöntemlerini tadan büyük çocuk olumsuz bir süreç geçirmiş olabilir.

Tüm bu veriler sonucunda çocuklar mükemmeliyetçi bir kişiliğe bürünebiliyor. İleri ki yaşamlarında bürünecekleri karaktere küçüklükleri etki etmektedir. Çocukluk travmaları ileri ki dönemlerde birçok soruna yol açabilir ve psikolojik destek gerekebilir.

Küçük yaşta çoğu zaman ebeveynlerin vazifesini üstlenmek zorunda kalan ailede en büyük çocuk olmak durumunda öfke yer alıyor. Öfkelerinin sebebi küçük kardeşlerine kimi zaman annelik kimi zaman da babalık yapmalarıdır. Bu durumun zorluğunu ve ağırlığını her yaşta hissediyorlar.

Küçük kardeşleri büyüdüğünde onlara karşı kardeşlik duygusunun daha anaç hali ile karşılaşıyorlar. Daha erken büyüyorlar ve daha erken sorumlulukların acımasızlığı ile karşı karşıya kalıyorlar. Büyük çocukların kardeşleri doğduğunda annenin ilgi ve alakası da bölüneceği için olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor. Çocuk, kıskanma duygusunu yaşamakla kardeşlik ile tanışır. Kıskançlık duygusunun sonrasında ise sonsuz bir sevgi ile sonsuz bir sorumsuzluk ona vadedilir.

Ailede En Büyük Çocuk Olmak Psikolojik Desteğe İhtiyaç Olur mu?

Aile içerisinde en büyük çocuk olmak durumu ileride bazı travmatik problemlere yol açabilir. Bu problemler sonucunda psikolojik destek almak durumun ve sürecin daha kolay atlatılması için yardımcı pozisyonunda yer alacaktır.

Ailede en büyük çocuk olmak aslında yardıma ihtiyaç duyulan bir konudur fakat çocuk için yardım istemek zor bir durum haline gelebiliyor. Bu yardım isteyememe durumu diğer insanlar için güven eksikliği sebebi ile ortaya çıkar.

Aslında ebeveynler büyük çocuklarının bu travmatik duygularını çoğu zaman deneyim olarak açıklar. Fakat olabildiğince ilgili ve dengeli bir alaka ile büyük çocuğa bu denli yüklenilmemelidir. Belki de verilen görev çok küçük görünse bile o görev, büyük çocuk için çok derin anlamlara tekabül edebilir. Psikolojik destek ile yaşanılan her şeye sünger çekilebilir ve daha rahat bir yaşam sizi bekleyebilir. Hemen başvuru için tıklayınız.