Menu
2023-02-23 15:25:51
2 dk okuma süresi
Akran Zorbalığı Nedir?

Akran Zorbalığı Nedir?

Okul yaşantısında çocuk ve gençlerin sıkça başına gelmekte olman akran zorbalığı nedir ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Çocuğun buna uğrayıp uğramadığı ya da akranlarına uygulayıp uygulamadığının tespiti için her ebeveynin bilmesi gereken bir konudur. Aynı zamanda meydana geldiği hallerde hangi çözüm yollarının izlenmesi gerektiğinin bilinmesi ve uzmandan yardım alınması gerekebilir. Bu durumdan söz edebilmek için bir öğrencinin başka bir öğrenci üzerinde uygulamakta olduğu güce bakmak gerekiyor. Sürekli ve kasıtlı olarak olumsuz davranışlarda bulunması gerekmektedir. Eş olmayan güçler olması gerekirken uygulanan olumsuz davranış birçok görünümde karşımıza çıkabiliyor. Fiziksel zorbalık çok sık görülen türlerden birisi olarak özellikle küçük yaşlarda daha sık ortaya çıkabiliyor. Sosyal ve sözel zorbalık da çok sık görülenlerden birisidir. Öğrenci bu durumlarda fiziksel çeşitli davranışlara maruz kalabiliyor. Oyunlara almamak ya da fiziksel özellikleri ile dalga geçmek gibi sık görülen davranışlar uygulanabiliyor. Çocuklar veya gençler bu durumlarda genellikle okula gitmek istemiyor. Aynı zamanda eğitim hayatında performansı düşüyor.

Akran Zorbalığı Türleri

Birçok şekilde karşımıza çıkan akran zorbalığı türleri değişiklik göstermektedir. Çocuğun fiziksel özelliklerine yönelik olabildiği gibi dışlanması yoluyla da gerçekleştirilebiliyor. Bunlara daha yakından bakacak olursak türlerini aşağıdaki gibi belirtebiliriz;

  • Fiziksel zorbalık en sık karşılaşılan türlerden birisidir. Genellikle itmek, tekmelemek, tükürmek veya vurmak şeklinde olmaktadır. Çelme takarak, kulak çekerek yapılabildiği gibi çok daha büyük davranışlarla da meydana gelebilir. Kesici ya da delici aletler kullanarak yapılabilir. Buna ek olarak ateşli birtakım silahlar ile korkutarak da meydana getirilebilmekle birlikte çok büyük korku vermektedir.
  • Sosyal zorbalık ise oynanan oyunlara dahil etmeme, gruplaşarak dışarıda bırakma, hakkında çeşitli dedikodular yaymak ya da şikayet ederek hayatını zorlaştırma yoluyla yapılmaktadır.
  • Fiziksel zorbalık da en sık rastlananlardan olup görünümü ile dalga geçme şeklinde yapılmaktadır. Ek olarak konuşma stili ile ilgili olarak çeşitli söylemlerde bulunulabilir.
  • Cinsel zorbalık, siber zorbalık ve eşyalarla zorbalık da diğer türlerdendir. Taciz etme, hara kesme, olumsuz görseller kullanma gibi farklı biçimlerde gerçekleştirilmektedir.

Akran Zorbalığına Karşı Neler Yapılabilir?

Aileler ve öğretmenler zorbalığa uğrayan ya da yapmakta olan çocukları için çeşitli davranışlarda bulunabilir;

  • Çocuğa vakit ayırmalı
  • Arkadaşlarından daha iyi ve popüler olması konusuna baskıdan kaçınmalı
  • Çocuğun arkadaşlık ilişkileri üzerine eğilmeli
  • Çocuklar arasında bu durum gerçekleştiği takdirde aileler kavga etmemeli çocukların hisleri üzerine yoğunlaşmalıdır.
  • Öğretmek çocuğa kendisini güvende hissettirmelidir.
  • Çocukların birbirine yaptığı şakaların ve oynadığı oyunların niteliğine bakmalıdır. Yanlışlıkla yaptım, sadece şaka yaptım, oyun oynuyorduk gibi sözlerin ardına bakılması gerekmektedir.

Çocuğunuzun zorbalık yaptığını veya zorbalığa uğradığını fark ettiyseniz belirtilen durumlara dikkat ederek üstesinde gelebilirsiniz. Akran zorbalığına karşı neler yapılabilir bilmek önemlidir aksi halde yanlış bir adım neticesinde çocuk kendisini tamamı ile kapatabilir. Bu noktada profesyonel bir psikolog yardımı alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.