Menu
2022-12-30 16:14:34
2 dk okuma süresi
Boşanma Nedir? Sebepleri ve Belirtileri

Boşanma Nedir? Sebepleri ve Belirtileri

Boşanma, evli kişiler arasında evlilik ilişkilerini sona erdirmek için yapılan yasal bir işlemdir.4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre boşanmalar Aile Mahkemesi’nde açılmaktadır. Anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılan boşanma işlemlerinin başlaması için, çiftlerin en az altı ay birlikte yaşamış olmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma sürecinde çiftler maddi ve manevi olarak ortak bir kararda olurken, çekişmeli boşanmalarda ise taraflar anlaşmaya varamamaktadır.

Boşanma Sebepleri

Ruh sağlığı uzmanları boşanmaya yol açan sebepleri uzun süredir araştırıyorlar. Boşanmak isteyen, boşanma sürecinde ya da boşanmış çiftlere göre yapılan bu araştırmalar sonucunda boşanmaya neden olan bazı faktörler listelenmiştir. Başlıca boşanma sebepleri şunları içerir:

 • Sevgi ve şefkat eksikliği
 • Mali sorunlar veya borç
 • Çiftlerin kişisel sorunları olması
 • İlişkide mesafe / fiziksel yakınlık eksikliği
 • Çiftler arasındaki iletişim sorunları
 • Madde ve alkol bağımlılığı
 • Aile içi fiziksel, sözlü veya duygusal şiddet ve taciz
 • Aldatmak
 • Genç yaşta evlenmek
 • Ortak çıkarların olmaması ve uyumsuzluk
 • Tartışma, çatışma ve onarılamaz bir bozulma
 • Romantik yakınlıkların olmaması
 • Çiftlerin farklı ahlaki değerlere ve düşüncelere sahip olması

Boşanma Sürecinin Çiftler Üzerindeki Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Boşanma süreci, çiftler üzerinde travmatik bir etki yaratabilir. Bireylere yoğun stres yaşatan boşanma süreci, depresyon ve anksiyete gibi pek çok ruh sağlığı rahatsızlıklarını da beraberinde getirebilir. Ayrıca, boşanmanın çocuklar üzerinde de ciddi psikolojik etkileri olduğu görülmektedir. Boşanma isteği olan, boşanacak ya da boşanmış çiftlere çocukları için boşanma konusunda mutlaka ruh sağlığı uzmanından profesyonel destek almaları tavsiye edilmektedir.

Boşanma Belirtileri Nelerdir?

Çiftler arasında yaşanılan bazı kötü olaylar, boşanma düşüncesini git gide netleştirebilir. Boşanma kararına kadar pek çok davranış boşanma belirtileri olarak görülmektedir. Aile ve çift terapistleri boşanma belirtileri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çeşitli boşanma belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Çiftler birbirleriyle iletişim kurmaktan vazgeçerler. Sağlıklı bir evlilikte iletişimin mutlaka olması gerekmektedir. Partnerler birbirine karşı duygu veya düşüncelerini açık ve saygılı bir şekilde ifade etmeleri gerekmektedir. Ancak, bazı çiftler tartışma ve sorunları çözmek yerine uzaklaşmayı tercih ederler. Bunun sonucunda ise tartışma sebepleri çözüme kavuşamamaktadır. Zamanla çiftler iletişimin tamamen koptuğunu hissederler ve ilişkileri için saba sarfetmemeye başlarlar. İletişim kopukluğu da çiftlerin boşanma sürecine başlamasına neden olmaktadır.
 • Çiftlerin birbirine karşı saygısı azalır, bunun sonucunda ise dargın ve aşağılanmış hissederler. Karşılıklı saygı sağlıklı bir evliliğin temel unsurlarından biridir. Partnerlerin birbirine karşı duyarsız ve alaycı olması ya da empati kuramaması, öfke, kırgınlık ve korku gibi olumsuz duygulara yol açabilir. Bu durum ise çiftlerin ilişkilerinde güven zedelenmesine yol açar. Saygısızlık onları boşanma sürecine girmelerine sebep olmaktadır.
 • Fiziksel ve duygusal yakınlık eksikliği görülür. Samimiyet başarılı bir evliliğin temel faktörlerinden biridir. Bazen günlük hayatın getirdiği yoğunluklar nedeniyle partnerler birbirlerine vakit ayıramamaya başlarlar. Geçici bir uzaklık evlilikte normaldir. Ancak uzun süreli fiziksel ya da duygusal uzaklıklar çiftlere boşanma kararı aldırabilir.
 • Diğer boşanma belirtileri arasında ise; uzun vadeli beklentilerde değişiklik, sadakatsizlik, uyumsuz yaşam tarzları, yaşam tarzı değişiklikleri ve duygulardaki değişiklikler görülebilir.

Partnerler birbirlerine karşı yabancı hissettiklerinde ve her etkileşimlerinde sürekli kavga ediyorlarsa, yaşam hedefleri değiştiyse veya ilişkide aşılamayacak bir ihanet varsa boşanma sürecine girebilirler. Aksi takdirde hala birbirine duygusal olarak bağlı, travmatik boşanma sebepleri yaşamamış ve sorunlarını çözmek isteyen çiftler, genellikle aile ve çift terapistleri gibi ruh sağlığı uzmanlarından yardım almaktadırlar. Siz de Online Psikolog randevuları alarak boşanma sürecinizde profesyonel destek alabilirsiniz.