Menu
2023-02-24 13:08:02
2 dk okuma süresi
Buscopan Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?

Buscopan Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?

Buscopan ilacı, antikolinerjik bir ilaçtır. İçerdiği iki etkin maddesi vardır. Bunlar hiyosin-N-butil bromür ve parasetamol maddeleridir. Bu maddeler sindirim sisteminin rahatlamasına yardım eder. Mide, bağırsak, idrar kesesi, idrar yolları ve safra kanallarında yer alan kaslarda meydana gelen şiddetli ağrı ve spazmlarının giderilmesi için kullanılır. Buscopan doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Buscopan Nedir?

Spazm giderici ve ağrı kesici bir ilaçtır. Buscopan ampul ve tablet formunda olmak üzere iki ayrı formda satışı yapılır. Buscopan mesane, mide, bağırsak ve üretrada bulunan düz kas spazmlarını rahatlatır. Bununla beraber, kadınlarda üreme organlarının işlevsel bozukluklarına bağlı olarak gelişen ağrılarda da tercih edilen bir ilaçtır.

Buscopan Nasıl Kullanılır?

Buscopan ilaç kullanımında bilinmesi gereken hususlar şunlardır;

  • Buscopan aç ya da tık karnına alınabilir. Bir bardak su ile alınır.
  • Tabletler çiğnenmemeli ve ezilmemelidir.
  • İlaç doktorun tavsiye ettiği şekilde alınmalıdır.

Bu ilaç 12 yaş üstü kullanıma uygundur.12 yaş altı çocuklar için bugüne dek elde edilmiş yeterli bir deneyim ve araştırma yoktur. Bu nedenle bu yaş grubu kesinlikle kullanılmamalıdır.

  • İlaç çok güçlü ya da zayıf geliyorsa mutlaka doktora ya da eczacıya danışılmalıdır.
  • Eğer alınması gereken doz unutulduysa çift doz alınmamalıdır.
  • Son kullanma tarihinden sonra kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bunlarla birlikte buscopan ilaç kullanımı doktor reçetesi ile yapılmalıdır. İlacın özel kullanım durumları da mevcut. Karaciğer/böbrek yetmezliği olan hastalar bu ilacı doktorun yakında takibiyle kullanabilirler. Eğer buscopan ilaç kişiye ağır geldiyse ve kişi bunun etkilerini görüyorsa hemen bir doktora danışılması gerekir.

Buscopan Ne Kadar Alınmalı?

Doktor buscopan reçete ettiğinde hasta için bir doz belirler. Ancak bir doz belirtilmediğinde günlük olarak 12 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler 3 kez buscopan alabilirler. Günlük toplam doz 6 tableti geçmemelidir. Bir sonraki doz en erken 8 saat sonra alınabilir. Aynı zamanda buscopan kullanımı 3-4 günden daha uzun sürmemelidir.

Buscopan Doz Aşımı

Buscopan kullanımında doz aşımı yaşandığında git gide ağırlaşan yan etkiler görülebilir.

  • İlk gün; mide bulantısı, terleme, kusma, hasta hissetme, ağız kuruluğu, cilt kızarıklıkları.
  • İkinci gün; kişi kendini daha iyi hissetmesine karşın karaciğerde bazı hasarlar oluşabilir.
  • Üçüncü gün; karaciğer komasının yaşanma ihtimali vardır.

Tüm bunlar dikkate alınarak ilacın kullanımında dozlara dikkat edilmelidir. Bu etkilerden birinin yaşanması halinde zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Buscopan Olası Yan Etkileri

Olası yan etkiler her ilaçta görülebilir. Buscopan kullanımında da yan etkiler mevcut. Seyrek etkiler; ciltte kızarma, kan basıncında düşme, deri döküntüsü, kalp atışlarının hızlanması yaşanabilir. Çok seyrek olarak ciddi deri reaksiyonları görülebilir. Yaygın olmayan yan etkiler; yorgunluk, ağız kuruluğu, baş dönmesi, deri reaksiyonları(kaşıntı, anormal terleme, ciltte kuruluk), ishal, kusma, mide şikayetleri görülebilir. Genellikle yan etkiler hafif ve geçici olarak seyreder.