Menu
2023-02-22 12:06:19
3 dk okuma süresi
Depresyon Tedavi Yöntemleri Nedir?

Depresyon Tedavi Yöntemleri Nedir?

Depresyon, devam eden üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygudurum bozukluğudur. Depresyonu olan kişinin düşünce ve davranışları etkilenir. Bu durum kişide oluşabilecek duygusal ve fiziksel rahatsızlıkların önünü açar. Depresyon hafif bir durum olarak kabul edilebilir ve hızla geçebileceği düşünülür. Ancak, tedavi edilmesi gereken tıbbi bir durumdur. Bazı depresyon vakalarında tedavi uzun zaman alabilir. Depresyon her yaşta başlayabilir. Ancak genellikle yirmi ve otuz gibi yaşlarda olan insanlarda depresyon görülür. İlaçlar ve psikoterapi, depresyonu olan çoğu insan için işe yarar. Depresyonun erken aşamalarında, doktor veya psikiyatrist depresyonun belirtilerini hafifletmek için ilaç tedavisi uygulayabilir. Bununla birlikte, depresyonu olan birçok kişi bir psikiyatrist, psikolog veya başka bir ruh sağlığı uzmanının psikoterapisinden de yararlanabilir. Majör depresyon, semptomlar düzelene kadar yatarak veya ayakta tedavi programı gerektirebilir. Bu yüzden depresyon belirtilerine sahip olan kişilerin bir psikolog ile görüşmesi gerekir. Ardından ilaç tedavisi gerekirse psikiyatrist ile görüşülebilir.

Depresyon Belirtileri Nedir?

Depresyon ömür boyunca bir kez yaşanabildiği gibi bazı durumlarda birden fazla kez olur. Depresif bir atak sırasında, günün çoğunda farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler depresyon sırasında her gün tekrarlanabilir. Bu açıdan depresyon belirtileri üzüntü, sebepsiz ağlama, boşluk veya umutsuzluk değersizlik, suçluluk, geçmiş başarısızlıklardan dolayı suçluluk düşünme, konsantre olma, karar verme ve bir şeyleri hatırlama sorunları olarak sıralanabilir. Bunun yanı sıra küçük şeyler yüzünden öfke, asabiyet veya hayal kırıklığı patlamaları, ilgi veya zevk kaybı, iştah kaybı, kilo kaybı, artan susuzluk, kontrolsüz kilo alımı gibi belirtileri de vardır. Ayrıca anksiyete, sinirlilik veya huzursuzluk, sırt ağrısı, baş ağrısı gibi belirsiz fiziksel problemlerde bu süreçte görülür. Ciddi olan belirtiler ise sık sık ölümle ilgili düşünceler veya intihar girişimidir.

Depresyon Çeşitleri Nedir?

Majör depresyon belirtileri kişiden kişiye değişir. Uzmanlar, depresyonun türünü belirlemek için işaretler ve nitelikler ararlar. Tedavinin mümkün olduğunca başarılı olması için depresyon tanısının doğru olması gerekir. Depresyon çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Anksiyete: Olası olaylardan heyecanla korkunca gelişen depresyon türüdür.
  • Atipik Özellikler: İştah artışı, aşırı uyku ihtiyacı ve reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık ile gözlenen bir depresyon çeşididir.
  • Mevsimsel Özellikler: Mevsimsel değişikliklere ve güneş ışığına az maruz kalmaya tepki olarak gelişen bir depresyon şeklidir.
  • Katatoni: İstenmeyen hareketlere neden olan veya sabit, katı bir duruş sergileyen istemsiz ve kontrolsüz motor aktivite ile ilgili bir depresyon türüdür.
  • Melankoli Özellikleri: Geçmişte yaşanan bir duruma karşı gelişen depresyon türüdür. Ayrıca sabah uyanırken hastalık hissi, sürekli yorgunluk ve huzursuzluk da eşlik edebilir.
  • Doğum Öncesi Depresyom: Hamilelik sırasında veya doğum sonrası dönemde görülen depresyon türüdür.
  • Psikotik Özellikler: Yetersiz ve olumsuz duyguları içeren sanrılar ve halüsinasyonlar içeren bir depresyon türüdür.