Menu
2023-02-23 10:50:25
2 dk okuma süresi
Duyguları Tanımak ve İfade Etmek

Duyguları Tanımak ve İfade Etmek

Duyguları ifade etmek, ne hissettiğinizi tanımlamak ve söylemek anlamına gelir. Kendinizi hem sözlü hem de sözsüz olarak ifade etme kabiliyetidir. Duyguları ifade etme söz konusu olduğunda, genellikle hissettiklerinizi kelimelere dökme sözcüklerle ifade etme şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak duyguları ifade etmenin tek yolu bu değildir. İnsanlar duygularını beden dili ve tonlama gibi pek çok sözel olmayan yollarla ifade edebilirler. Üzüntü, mutluluk, korku ve öfke gibi temel duygular nedeniyle ortaya çıkan yüz ifadeleri evrensel özelliklere sahiptir. Tüm insanlar için hüzün, sevinç ve korku gibi duyguların yüz ile ifade edilmesi aynı çatı altında toplanır. Evrensel özelliğe sahip olmasının yanı sıra duyguları ifade etme şekliniz, içinde yaşadığınız toplumun sosyal ve kültürel beklentilerine de bağlıdır. Örneğin; Türk ve Alman olan bireyler aynı olay karşısında aynı ifadeyi vermezler. Yaşanılan toplum normları ve düşünce yapısı bu durumları etkiler. Fakat her ne olursa olsun duyguları tanımak ve ifade etmek insanlarla iletişimimizin sağlıklı olması ve hayatı daha anlamlı kılmak önemlidir.

Duygular Nasıl İfade Edilir?

Duyguları ifade etmenin ilk adımı onları tanımaktır. Bu açıdan duyguları tanımak ve ifade etmek birbiri ile ilişkilidir. Örneğin; olumsuz bir durum yaşıyorsanız vücudunuz da bunu hissedebilirsiniz. Öfkelendiğinizde yüzünüzde bir sıcaklık, üzgün olduğunuzda boğazınızda bir yumru, korktuğunuzda ise midenizde bir kasılma hissedebilirsiniz. Bu noktada hissettiğiniz duyguları anlamlandırmaya çalışabilirsiniz. Çünkü duyguları tanımanın ve ifade etmenin bir öğrenme becerisi olduğunu unutmamak gerekir. Bundan dolayı sürekli pratik yapmanız önemlidir. Bu açıdan gerçek duygularınızı insanlarla paylaşabilir onlardan geri dönütler alabilirsiniz. Duygularınızı ifade ederek başta yakın çevreniz olmak üzere diğer insanlarla bağlarınızı derinleştirmek sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Duyguları İfade Etmenin Önemi

Duyguları ifade etmek neden önemli sorusunun birden çok yanıtı vardır. Duyguları hissetmek ve ifade etmek insanları daha iyi hissettirir. Duyguların ifade edilmesine izin verilmezse kişi kendini yorgun, öfkeli ve depresif hissedebilir. Duyguların gizlenmeden, doğru bir şekilde ifade edilmesi oldukça önemlidir. Üzüntü ve korku gibi duygular insanların zihinlerinde güçsüzlük olarak algılandığında bu duyguların ifade edilmesi zorlaşır. Fakat birçok kişi duyguları kabul etmenin ve ifade etmenin olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünebilir. Bu düşüncenin aksine, duyguları kabullenmek onlara boyun eğmek demek değildir. Yeterince açığa çıkmayan ve gösterilmeyen duyguların insanlar tarafından bastırılması söz konusudur, insanlar için fayda sağlayacak ve onların rahatlamasına neden olacak duygular ortaya çıkmaz. Bu gibi durumları yaşayan insanlarda öfke, kaygı ve endişe gibi duygular yeterli bir şekilde ortaya çıkmaz. İyi iletişim, duygular yerinde ve yeterince ifade edildiğinde başlar. Birbirlerine duygularını ifade eden ve birbirlerini anlamaya çalışan insanlar olumlu duyguları daha fazla yaşamaktadırlar. Duyguları ifade etmek, yakın ilişkilerde ya da çalışma ortamında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu sayede kişiler daha tatmin edici bir hayat yaşar. İlişkilerin sorunlu olmasının ve bazen bitmesinin nedenlerinden biri de bireylerin duygularını yanlış algılamaları ve yanlış ifade etmeleridir. Bu nedenle, duygularınızı nasıl tanıyacağınızı ve ifade edeceğinizi iyi bilmek önemlidir. Bu gibi durumlarda online psikoloji desteği alınabilir.