Menu
2023-02-24 12:15:19
3 dk okuma süresi
Evlilikte Etkili ve Sağlıklı İlişkiler Kurmanın Yolları Nelerdir?

Evlilikte Etkili ve Sağlıklı İlişkiler Kurmanın Yolları Nelerdir?

Evlilik; iki bireyin hayatlarını yasal, ekonomik ve duygusal olarak birleştiren yasal bir sözleşmedir. Çiftlerin, boşanmaya karar verene kadar birbirlerine karşı yasal yükümlülükleri vardır. Genel olarak evlilik, ahlakın ve medeniyetin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte çiftlerin sağlıklı ve mutlu bir evliliğe sahip olmak için yapmaları gereken bazı davranışlar bulunmaktadır.

Başarılı Bir Evliliğin Kilit Noktaları

Evlilik bağlılık ve sevgi gerektirir. Her birey mutlu ve başarılı bir evlilik içerisinde olmak ister. Çiftlerin başarılı bir evlilik için yapabileceği bazı davranışlar şunları içerir:

  • Bireyler birbirleriyle açık iletişim kurabilir. Sık sık iletişim kurmak başarılı evliliğin ilk yollarından biridir. Çiftler iletişim kurarken birbirine karşı nazik ve saygılı olmalıdır. Duygularını ve düşüncelerini dürüst bir şekilde paylaşmaları açık bir iletişimde önemli faktördür. Ayrıca, iyi bir dinleyici olmak ve partnerin isteğini, beklentisini ya da ihtiyacını anlamak için zaman ayırmak da etkili iletişimde olması gerekenlerdir.
  • Bireyler birbirlerine güzel sözler söyleyebilir. Partnerler minnettar oldukları konuları birbirleriyle paylaşabilirler. Örneğin; partneriniz akşam yemeği hazırladığında, çocuklara ev ödevlerinde yardımcı olduğunda, alışveriş veya temizlik gibi günlük işler yaptığında onu takdir ettiğinizi ve minnet duyduğunuzu paylaşmanız ilişki için çok önemli olabilir.
  • Bireyler birbirilerine zaman ayırabilir. Bazen günlük hayatın getirdiği yoğun işler nedeniyle partnerler kaliteli vakitler geçiremeyebilir. Akşam yemeği randevusu planlamak ya da evde bir film izlemek evlilik ilişkisine iyi gelebilir.
  • Bireyler kişisel planlar yapabilir. Çiftler için nasıl birlikte vakit geçirmek önemliyse aynı zamanda kişisel planlar yapmak da o kadar önemlidir. Evli çiftler üzerinde yapılan bazı araştırmalar, bireysel aktiviteler yapan çiftlerin daha sağlıklı ilişkiler kurduğunu ortaya koymaktadır. Farklı hobilere sahip partnerler için kişisel zamanlar çok önemlidir. Bireysel zamanlarda bireylerin partnerlerine duydukları özlem ilişkilerini canlı tutmaya yarayabilir.
  • Bireylerin birbirine güvenmesi son derece önemlidir. Evlilik terapistleri, evlilikte yıkıcı eleştiri, küçümseme ve duvar örmenin evliliğe ciddi tehditler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Yıkıcı faaliyetler içerisinde olan çiftlerin boşanma olasılığı diğer çiftlere göre daha yüksektir. Evlilikte sorumluluk üstlenme ve çaba gösterme güven duygusunu arttırmaktadır.
  • Bireylerin birbirini affetmesi gerekebilir. Ruh sağlığı uzmanları tarafından partnerin kırıldığı konuları konuşmak ve öfke yüzünden kin tutmaması evliliklerinin olumlu yönde etkilediğini söylenmektedir.
  • Partnerlerin birbirine karşı son derece sadık olması gerekir. Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için çiftlerin birbirine karşı aldatıcı hareketler yapmaması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde aldatmak ve kandırmak çiftlerin boşanmasına yol açabilir. Güven duygusunu zedelememek için bireylerin partnerlerine karşı düşüncesizce davranışlarda bulunmaması gereklidir.

Evli Çiftler Tartışma Sırasında Nasıl Davranılmalıdır?

Bireylerin tartışma sırasında saygılı olması tavsiye edilmektedir. Her zaman ve her konuda partnerler aynı fikirde olmayabilir. Ancak, tartışma sırasında adil olmak ve kırıcı sözlerden kaçınmak evlilik için çok önemlidir. Tartışmanın şiddeti arttığı zaman duygu yoğunluğu yaşarken ayrı bir mekânda bireysel zaman geçirmek daha sonra sakin bir zihinle partnerlerin birbirleriyle iletişim kurması daha sağlıklıdır. Bazen geçmiş kavgalar çiftler arasında gündeme gelebilir. Bunun nedenleri arasında geçmişte yaşanılan kavganın çözüme ulaşmamış olması vardır. Diğer sebeplerden bazıları da partnerlerin üzüntü ve kırgınlık duymasıdır. Bu yüzden, çiftler tartışma nedenlerini anlamalı ve çözümler üretmelidir. Duyguların serbest bırakılması ve onlarla başa çıkma stratejileri geliştirmek evlilikte sağlıklı ilişkiler kurulmasına yardımcı olurlar. Her ilişkide birtakım sorunlar meydana gelebilir. Özellikle evli çiftlerin evliliklerinde mutsuz ve doyumsuz oldukları sıklıkla görülmektedir. Partnerinizle yaşadığınız sorunların üstesinden gelemiyorsanız Online Psikolog randevuları alarak, evlilik terapistlerinden profesyonel yardımlar alabilirsiniz.