Menu
2023-02-07 23:12:04
3 dk okuma süresi
Huzursuzluğu Gidermek

Huzursuzluğu Gidermek

Huzursuzluğu gidermek konusu aslında son zamanlarda birçok kişinin araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Bireylerde belirli zamanlarda anlam verilemeyen bir iç sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Bunun sonucunda da “içimde anlamadığım bir huzursuzluk var” cümlesi söylenmektedir. Huzursuzluk sorununun çıkması ile birlikte de günlük yaşamda yapılması gereken birçok aksamalar meydana gelebilmektedir.

Günlük yaşantımızda zevk alarak yaptığımız çoğu şey, bu dönemlerde zevk almamaya neden olmaktadır. Psikolojik etkilerinin yanı sıra fiziksel etkiler de mevcuttur. Örneğin; nefes alamıyormuş gibi hissetmek ve içimizin daraldığını hissetmek mümkündür. Ortaya çıkan bu kötü ruh halinin nedenini ve bir an önce ortadan kalkmasını bu durumu yaşayan kişi istemektedir. Peki ya bu durumun ortaya çıkmasının nedenleri nedir ve nasıl ortadan kaldırılır? 


İç Sıkıntısı ve Huzursuzluğun Nedenleri

Huzursuzluğu gidermek için öncelik olarak sorunun ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu durumun ortaya çıkmasında genellikle 3 farklı neden olmaktadır. Bunlardan ilki çevresel etkenler ve stres olabilmektedir. Çevresel etkenler ve strese bağlı huzursuzluk hissetme hali aslında en sık karşılaşılan durum olmaktadır. Günlük yaşamda ve iş yaşantısında stresin artması ile birlikte sadece psikolojik olarak değil fizyolojik olarak da huzursuzluk durumu ortaya çıkmaktadır. Bu da strese bağlı olarak kişinin kendisini kötü bir ruh halinde hissetmesine neden olmaktadır. 

Gün içerisinde kullanılan ilaçlar ve bazı takviyeler de bu durumun çıkmasına neden olabilmektedir. Çünkü bazı ilaçlar etken maddelerinden kaynaklı uyarıcı etkilere sahip olmaktadır. Bu yüzden ilacı kullanan kişiye bünyesinin alışkanlık gösterinceye kadar huzursuz hissetmesine neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu durumun ise mutlaka hekim ile görüşülmesi ve onun uyguladığı doz ile bu sürecin devam etmesi gerektirmelidir. 

Nörolojik ve psikiyatrik nedenlere bağlı olarak da huzursuzluk durumu ortaya çıkması mümkündür. Genellikle bu gibi durumlara bağlı olarak çıkan huzursuzluk nedenlerinin tanısı için uzman psikiyatristlere başvurmak sağlıklı olacaktır. 


Huzursuzluk Nasıl Geçirilir?

Huzursuzluğu gidermek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunları ise şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Aileden veya arkadaşlardan bu gibi durumlarda destek almak ve onlarla iletişime geçmek olmaktadır. Çevrenizdeki kişilere bağlı olarak bu sorunun oluşması durumunda ise o kişilerle konuşmak ve görüşmek sorunu ortadan kaldırması mümkündür. 
  • Duyguları ve sorunları konuşmaktan kaçınılmaması gerekmektedir. Çünkü bu durumların saklanması ve gizlenmesi durumunda genellikle kişinin iç huzursuzluğu daha da artmaktadır. 
  • Kişinin kendisine vakit ayırması oldukça önemlidir. Çünkü kendisi ile ilgilenmeyen kişilerde bu durum daha sık ortaya çıkmaktadır. Bir hobi ile ilgilenmek, kısa yürüyüşler yapmak veya kitap okumak oldukça önemlidir. 
  • Huzursuzluğu gidermek için yapılması gereken en önemli şey vücuda endorfin hormonu salgılatmak olmaktadır. Bu hormon vücutta oluşan ağrıları ve kötü hissin uzaklaştırılmasını sağlamaktadır. Hormonun salgılanması için ise öncelikle kişinin kendisini iyi hissettiği aktivitelere yapması gerekir. Bunlar arasında yoga yapmak, stresten uzak kalma yöntemlerinde kendinizi geliştirmek ve meditasyon yapmak olabilir.