İbuCold C (Theraflu Forte) Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Theraflu nedir? Theraflu, hemen herkesin bildiği soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Soğuyan havalar ile birlikte grip ve soğuk algınlıkları sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Ateş, baş ağrıları, burun ve geniz akıntıları gibi şikâyetler için hemen rahatlama sağlayan bir ilaçtır.
Kullanım şekli değişse de hastalığın seyrine göre günde 6 tablete kadar içilebilir. Theraflu Cold içeriğinde C vitamini bulunması ile birlikte soğuk algınlığının etkin bir biçimde tedavisi için kullanılmaktadır. Tüm ilaçlar gibi belli bir süreden sonra kullanılması önerilmez. 5 günden fazla sürede şikâyetleriniz azalmadıysa tekrardan hekiminize başvurmanız önerilir.
Theraflu Cold’un parasetamol bazlı diğer ilaçlarla kullanılması da önerilmemektedir. Uzun süre kullanımının ise akciğerlere olan zararı unutulmamalıdır. Doktorunuz size Theraflu Cold önerdiğinde, reçete ettiği şekliyle güven içinde kullanabileceğiniz bir ilaçtır.

Theraflu Ne İçin Kullanılır?

Tablet biçiminde hastalara sunulan Theraflu ne işe yarar? Her tablette parasetamol+fenilefrin+klorfeniramin içeren bu ilacı aldığınızda içerdiği C vitamini sayesinde hızı bir toparlanma yaşarsınız. Doktor tarafından reçete edilen bu ilaç, önerildiği şekilde kullanılmalıdır. 12 yaşın altındaki çocuklara kesinlikle önerilmez. Yetişkin bireyler doktora başvurduklarında aşağıdaki şikâyetler için Theraflu Forte kullanabilirler:

  • Yüksek ateş,
  • Yoğun baş ağrısına eşlik eden kas ağrıları
  • Ateşe bağlı üşüme ve titreme hissi
  • Burun tıkanıklığı ve akıntıları
  • Sinüslerden kaynaklanan yüz ağrıları(alın, yanak, şakak)
  • Geniz akıntısı
  • Yoğun hapşırık, gözlerde acıma, sulanma, batma, yanma vb.

Theraflu Cold İçeriği Nedir?

Bu belirtiler sonrasında doktorunuz size Theraflu Forte reçete edebilir. Söylenilen süre boyunca ilacı kullandığınızda kısa sürede rahatlama yaşayabilirsiniz. İlacın üç etken maddesi bulunuyor. Theraflu Forte içeriği, Parasetamol, Klorfeniramin ve Fenilefrin olarak sıralanabilir.
Parasetamol sayesinde soğuk algınlığı temelli ağrılarınız kısa sürede diner, aynı zamanda yüksek ateşte kontrol altına alınır. Soğuk algınlıklarında en çok şikâyet edilen konu, buru tıkanıklıklarıdır, ilaç içinde yer alan Fenilefrin maddesi, burun tıkanıklıklarını açar ve rahatlama sağlar. Hastalıkla birlikte gelişen alerjik şikâyetler için de Klorfeniramin maddesi etkendir.

Theraflu Nasıl Kullanılır?

Theraflu nasıl kullanılır? İlaç, hekimler tarafından reçete edilir ve öyle kullanılır. 12 yaşın altındaki çocuklara yazılmaz ve 5 günden fazla kullanılması yetişkin bireylerde de uygun görülmez. Bu süre zarfında şikâyetlerde belirgin bir azalma yoksa tekrar bir doktor yardımı almalısınız.
Turuncu tabletler halindeki Theraflu Forte, su ile parçalanmadan bütün halinde alınmalıdır. Her ilacın vücuda yayılma süresi farklıdır. İlacınız hangi formda veriliyorsa bedene de o şekilde alınması gerekir. Kırmak, ezmek, parçalamak zararlı sonuçlar doğurabilir.
Theraflu Cold, aç veya tok alınabilir, bir sakıncası yoktur. Bedeninizi dinleyin ve şikâyetlerinizin azalıp azalmadığını takip edin, aksi durumlarda hekiminize başvurun. İlacınızı kesinlikle size reçete edilenden farklı şekillerde kullanmayınız, dozu arttırmak karaciğer hasarına sebep olabilir.
Theraflu Forte hekimler tarafından soğuk algınlıklarının tedavisinde reçete edilen bir ilaçtır ve doktor gözetiminde kullanılır. Kullanım süresince Theraflu kullanma talimatları ile hareket ediniz.