Menu
2023-02-24 12:54:09
2 dk okuma süresi
İletişim Kurmak Neden Önemlidir

İletişim Kurmak Neden Önemlidir

İletişim insanlığın ilk oluşumundan bu yana var olmuş ve hala da gelişerek varlığını devam ettiren bir süreçtir. İletişim en az iki canlı arasında gerçekleşen bilgi alışverişidir. Dünya üzerindeki neredeyse tüm canlılar bir yolunu bulup birbiriyle iletişim kurmayı başarmıştır. İletişim kurmadaki asıl amaç bilgi alışverişi sağlamaktır. Bu alışverişte kullan en büyük unsurlardan biri sestir. Hayvanların çoğu sesler çıkartarak birbiriyle iletişim kurmaktadır. İnsanlar ise iletişim kurmanın en gelişmiş haline sahiptir. İnsanlar iletişim kurarken sesleri şekillendirerek onlara anlam yüklerler.

İletişim Süreci Nasıldır?

İletişim sürecinde 5 önemli unsur vardır. Bunlar: kaynak, ileti (mesaj), kanal, alıcı ve dönüttür. Kaynak, genellikle iletişimin başladığı ögedir. İletişimi kaynak başlatır. İleti, kaynağın kendi zihninde tasarladığı ve karşı tarafında zihninde tasarlamasını istediği bilgidir. Mesajın mutlaka sade ve anlaşılır olması gerekir. Kanal, kaynaktan çıkan iletinin alıcıya nasıl ulaşacağıdır. Bu kanalın ortak yöntemlerle olması alıcının iletiyi daha kolay anlamasını sağlar. Alıcı, iletinin iletileceği kişidir. Dönüt ise alıcının iletiyi aldıktan sonra iletiyi anlayıp anlamadığına karşı verdiği bir tepkidir. Bu tepkiler onaylama olabilir, karşı cevap verme olabilir, harekete geçme olabilir. Örnek olarak; Sude ve Beyza sohbet ediyorlar. Sude Beyza’ya yaşını soruyor. Beyza da yaşının 19 olduğunu söylüyor. Buradaki unsurla şöyledir: Kaynak: Sude İleti: Yaşını sorması Kanal: Sesli konuşma dili Alıcı: Beyza Dönüt: Beyza’nın yaşının 19 olduğunu söylemesi

Neden İletişim Önemlidir?

İletişim kurmak bir ihtiyaçtır. Birinden bir şey istemek, birine bir şey sormak ve buna benzer birçok durum aslında iletişim olarak geçer. İnsan sosyal bir varlıktır ve bundan dolayı çevresiyle iletişime geçme isteği olacaktır. Bir bebeğin ağlaması bile iletişim kabul edilebilir. Çünkü bebek ağlayarak o an ki bir durumdan rahatsız olduğunu ya da karnının acıktığını belirtmiş olur. Bu ağlama eylemi de aslında bir bilgi taşır. Aslına bakacak olursak iletişim hayatın her yerinde vardır. Ve iletişim kurmadan hayatı devam ettirmek oldukça zor olacaktır. Sadece insanlar için değil diğer canlılar içinde bu iletişim ihtiyaçtır. Sürü halinde yaşayan hayvanlar bir tehlikeyi sezdikleri zaman çeşitli sesler çıkartarak grup üyelerini tehlikeye karşı uyarıyor. Özetle iletişim sadece insana özgü bir davranış değildir. Dünya üzerinde olan çoğu canlı iletişim kurar ve bu iletişim onlar içinde birer ihtiyaçtır.