Menu
2022-11-30 18:56:51
2 dk okuma süresi
Libido Nedir? Libido Eksikliği Neden Olur?

Libido Nedir? Libido Eksikliği Neden Olur?

Libido nedir diye düşünüyorsanız, libido için cinsel dürtü ve arzu gibi tanımlamalar yapabiliriz. Karşı cinse duyulan cinsel isteğin tanımlandığı bir terimdir. Doğal olarak bu duygunun ve hissin aynı kalmasını beklememiz doğru değildir yani libido her iki cinste de zaman zaman düşebilir ve azalabilir.
Libido yüksekliğinden ziyade libidonun eksikliğinin sebepleri daha çok merak edilir. Libido, kadın ve erkeklerin vücudundaki androjen hormonları ile ilintilidir. Düşüklük veya yükseklik olarak tanımlanan bu durum kişiye rahatsızlık verdiği an, tedavi de gerektirebilir.
Vücutta yer alan androjen hormonu tarafından kontrol edilen libido, düşük olduğunda kişide cinsel anlamda bir isteksizlik oluşacaktır. Libido düşüklüğünü tetikleyen dış ve iç etkenlerin başında stres, kaygı, kronik yorgunluk, uyku problemleri, bazı kronik hastalıklar sıralanabilir.

Libido Eksikliği Ve Düşüklüğüne Sebep Olabilen Durumlar

İç ve dış etkenler bireyi yoğun bir biçimde etkiler ve hormonal durumunu da değiştirebilir. Bedenimizde hissettiğimiz her duyguyu kontrol edebilen hormonlara sahibizdir. Hormon sistemimiz sağlıklı bir biçimde, olması gerektiği gibi çalışırsa, beden sağlıklı işler.
Libido düşüklüğü veya yüksekliği de buna bağlıdır. Stresten uzak durmak, sosyalleşmek, afrodizyak etkisi veren besinleri belli oranlarda tüketmek, libido düşüklüğünün önüne geçebilmek için önerilir. Kişi bu süreci tek başına yönetemiyorsa da tıbbi destek alması önerilir. Libido Eksikliği ve düşüklüğüne sebep olabilen durumlar şöyle sıralanabilir:

 • Kronik yorgunluk,
 • Stres,
 • Uykusuzluk,
 • Anksiyete
 • Yoğun ilaç kullanımı
 • İletişim bozuklukları
 • Doğum kontrol hapları
 • Hamilelik dönemi
 • Fazla alkol tüketimi
 • Antidepresan kullanımları
 • Yaş almak

Libido Düşüklüğü Belirtileri

Saydığımız iç ve dış etkenler bireyi hormonal anlamda etkiler ve libido düşüklüğü olarak karşımıza çıkabilir. Bu durumun kadın ve erkeklerde farklı biçimlerde karşımıza çıktığını da görebiliriz. Yani aslında erkek libidosu ve kadın libidosu olarak bir ayrım yapmamız daha doğru olacaktır.
Libidonun sağlıklı bir birey için gerekli olduğunu unutmamak gerekir. Libido yüksekliği de düşüklüğü de kişiyi zora sokabilir. Libido düşüklüğü belirtileri cinsel isteksizlikle birlikte bireyde oluşan stres ve gerginlik olarak karşımıza çıkabilir. Aslında bu durum aşamalı olarak başka problemlere de sebep olur, stres, özgüven problemleri, mutsuzluk, endişe olarak devam eder.

Erkek ve Kadın Libidosu Özellikleri Nelerdir?

Erkek libidosu üzerine yapılan araştırmalarda sabah saatlerinde artan bir libido yüksekliği görülürken, ilerleyen yaş faktörü libido düzeyinde düşüklüğe yol açtığı görülmüştür. Kadınlarda ise adet döneminde artan östrojen seviyesi, yumurtlama dönemlerinde zirveye ulaşır. Doğum kontrol haplarının libido düşüklüğüne sebep olduğu da görülmektedir, görüldüğü gibi erkek ve kadın libidosu özellikleri farklıdır.
Bu psikolojik etkilerin yanı sıra fiziksel etkiler ile de karşılaşmak söz konusudur. Erkeklerde ereksiyon problemleri görülürken kadınlarda da vajinal kuruluk vb. şikâyetlerle karşılaşılabilir. Afrodizyak etkisi olan besinleri beslenme planına dâhil etmek sorunun çözümü için önerilebilir. Muz, çilek, böğürtlen, incir, çikolata vb. besinler tüketilebilir. Bunun yanı sıra libidoyu yükselten bazı ilaçlar da bulunur ancak bunların doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılması gerekir.