Menu
2023-02-24 12:47:21
3 dk okuma süresi
Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

depresyon nedir, belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir gibi soruların yanıtları aranmaktadır. Majör depresyon, ruh sağlığı hastalıkları arasında yer alan bir hastalıktır. Kişilerin hayatını yüksek ölçüde etkileyebilen majör depresyonun birden fazla belirtisi de bulunmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin günlük aktiviteleri yerine getirme zor olabilir. Günlük aktivitelere olan ilgi azalmakta ve duydu durum çöküntüleri ortaya çıkmaktadır. Farklı nedenler ile de majör depresyon hastalığının ortaya çıkması mümkün olur. Kalıtsal olarak bu hastalık var olabileceği gibi hormonal bozukluklar sebebi ile de majör depresyona yakalanmak mümkündür. Bunun dışında kişide etki bırakan çevresel faktörler de yine depresyona neden olabilmektedir.

Majör Depresyon Nasıl Görülür?

Majör depresyon belirtileri oldukça fazladır. Ancak bu belirtilerin 2 haftadan daha uzun süre devam etmesi ve birden fazla belirtinin görülmesi ile hastalık değerlendirilebilmektedir. Majör depresyon sırasında aşırı yemeye bağlı kilo alma ya da iştahsızlık nedeniyle kilo verme ile karşılaşılabilir. Duygusal durumların yeme bozukluklarına neden olduğu görülmektedir. Bunun dışında en önemli belirtilerin bir tanesi enerji kaybı yaşamaktır. Günlük aktiviteleri yapmak için enerji bulamamak ve daima halsiz hissetmek de belirtiler arasındadır. Bu enerjisizliğe bağlı olarak uyku sürelerinde artış da görülebilmektedir. Ancak tam tersi durumlarla karşılaşmak da mümkün olmaktadır. Uyku kalitesinin azaldığı ve uykusuzluk sorunun görüldüğü belirtiler de ortaya çıkabilir. Kişinin kendini daima üzgün hissetmesi de önemli belirtilerden bir tanesidir. Daima üzgün ruh hali, ağlama isteği gibi durumlar da yine majör depresyon ile ilişkilendirilebilir. Mutlu olunan eylemlerin artık iyi hissettirmemesi de yine önemli bir belirtidir. Değersizlik hissi de depresyon sırasında hissedilebilecek bir duygudur. Bu duruma bağlı olarak intihar düşüncesi de ortaya çıkabilir.

Majör Depresyon Nasıl Tedavi edilir?

Majör depresyon nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtı da sıklıkla aranmaktadır. Tedaviye başlanmadan önce doktorlar tarafından gerekli değerlendirmeler yapılmaktadır. Her şey tamamlandıktan ve teşhis konulduktan sonra tedaviye başlanması mümkün olur. Majör depresyon tedavi edilebilen ruh sağlığı hastalıkları arasında yer alır. Tedavisinde de ilaç tedavisi ve psikoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Antidepresan ilaçlarının kullanımı gerçekleşir. Bu şekilde de beyin kimyasının değiştirilmesi ve ruhsal bozuklukların giderilmesi mümkün olur. Tedavide ilaçlara direkt olarak başlansa da etkilerinin ortaya çıkması birkaç haftayı kapsayabilmektedir. Hastaların ilaçlara alışması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Antidepresanların dozlarının tedavi süreci boyunca değiştirilmesi ile de karşılaşılabilir. Tedavinin ilerleyişine göre doktorlar tarafından doz arttırımı veya azaltılması gerçekleştirilebilir. Ancak daha sonra olumlu etkileri görülür. Egzersiz gibi farklı yöntemler ile de tedavi süreci desteklenmektedir. Tedavi süresi hastaların durumlarına ve sürece göre de değişebilmektedir. Tedaviye ek olarak yapılan egzersizler, beslenme düzenine dikkat etmek ve uykuya önem vermek sürecin kısalmasını sağlayan eylemlerdir.