Menu
2024-05-16 10:09:22
2 dk okuma süresi
Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Nedir?

Majör Depresyon Nedir?

Majör depresyon nedir ve ne demektir sorularını cevaplayacağız. İşte depresyon çeşitleri arasında yer alan ve en çok merak edilen detaylar!

Depresyon ve çeşitleri ile milyonlarca kişi cebelleşmekte ve birçok sorunu ile sıkıntı yaşamaktadır. Depresyon hali yoğun üzüntü, huzursuzluk ve enerji düşüklüğü olarak açıklanabileceği gibi kişiden kişiye farklı etkileri ile de bilinir. Kişi yalnızca umutsuz ve enerjisi düşük hissetmekle kalmaz ve kendisin gündelik hayattan da soyutlar.

Bu soyutlama sonucunda gündelik hayatta gerçekleştirmesi gereken tüm sorumluluk ve görevlerden de kaçmaya başlar. Bakımından tutun da diğer görevlerine kadar bir boş vermişlik ve serbestlik hali başlar. Ayrıyeten sosyal ortamlarda da bulunmaktan kaçınan kişi, asosyalliğe doğru bir ilerleme ile karşılaşır. Asosyallik oluşumu sonucunda semptomlar birbirini tetikleyerek bu süre de oldukça uzar.

Majör Depresyon Nedir?

Hayatınıza depresyonun artık tamamen etki ettiğini ve günlük verimsizlik ile karşınıza çıkan bir hale geldiğini düşünün. Günlük aktivitelerde verimsizlik yaşanması ve azınlık görülmesi ile beraber duygu durum bozukluğu ortaya çıkabilir. Bu duygu çöküşü sonucunda kişi günlük tüm görevlerinden uzaklaşır ve feragat eder.

Duygusal çöküntü yaşayan kişi, çaresizlik duygusunu depresyon adı altında en yoğun şekilde yaşar. Son derece sorun oluşturacak birçok aktiviteyi kesen bu rahatsızlık ile sosyal yaşam içerisinde de baş etmek zordur. Sosyal ortamlardan kişiyi uzaklaştırma bu belirtiler ile kişi asosyalliğe doğru ilerleme kaydeder.

Kalabalıkta yer almak istemez ve yalnızlığı kollamaya başlar. Kalabalıkta yer almak istemesi ile birlikte sorun dolu bir sosyal hayat deneyimi yaşar. Majör depresif bozukluk tehlikeli midir sorusuna cevap evrelim. Evet, kişinin hayatını ve verimini kötü etkileyeceği için tehlikelidir.

Kişi gündelik hayatından geri kalacağı için birçok aktiviteyi gerçekleştiremeyecek veya tamamlayamayacak hale gelir. Bu durumda da hem sosyal yaşamında hem iş hayatında hem de okul yaşamında büyük verimsizlik ve sorunlar ile karşı karşıya kalır.

Majör Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri arasında yer alan birçok belirti majör depresyon için de geçerlidir. Fakat belirtiler daha şekillenmiş ve farklı açıda yoğunlaşmış bir şekilde oluşmaktadır. İşte kişiler üzerinde görülecek ve karşılaşılacak olan belirtiler şu şekildedir:

·         Keyif duyulan işler karşısında ilgi azalması

·         Değersiz hissetme ve ağır bir şekilde suçluluk duyma

·         Enerjide ani bir düşüş yaşanması

·         Kalıcı bir üzüntünün hâkim olması

·         Umutsuzluk içinde olma

·         İştahsızlık yaşama ve dolayısıyla ani kilo kaybına uğrama

·         Uyku bozuklukları doğrultusunda az uyuma veya çok uyuma

·         Konsantrasyon bozukluğu yaşama ve odak toplayamama

·         Çaresiz hissetme

·         Karamsar bir halde takılı kalma

·         İntihar eğiliminde olma ve düşüncelere kapılma

·         Ağlama krizlerine girme

·         Agresif olma ve sinir sorunu yaşama

·         Agresif davranış sergileme

Majör Depresyon Neden Olur?

Bu rahatsızlığa yol açan faktörler genellikle her hastaya ve hayata göre değişiklik göstermektedir. Değişiklik gösteren etkenler arasında ise birden fazla faktör bulunur. Majör depresyon testi belirtiler doğrultusunda yapılacakken neden olan faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

·         Kronik bir şekilde yaşanan stres

·         Genetik oluşacak faktörler

·         Menopoz tarzı değişiklikler yaşanması

·         Alkol veya madde bağımlılığı

·         Rutin kullanılan bazı ilaçlar

·         Çocuklukta yaşanan travmalar

·         Sevilen bir kişinin vefatı

Majör Depresyon İlaçları! Majör Depresyon Tedavisi!

Depresyon belirtilerini en aza indirgemek için antidepresan ilaçlarına başvurulur. Elbette öncelikle uzman doktora başvurularak bir muayenenin gerçekleşmesi gereklidir. Ardından gerekli durumlarda antidepresan başlangıcı yapılır.

Bu durumun beraberinde kişinin hayatına egzersizi eklemesi ve stresi kontrol altına almayı öğrenmesi için bazı düzenlemeler de yapması gerekir.