Menu
2024-05-16 10:03:04
3 dk okuma süresi
Manik Depresyon

Manik Depresyon

Manik Depresyon

Manik depresyon nedir ve nasıl belirtileri kişide seyrettirir? Tüm sorulara ve merak edilen detaylara değineceğiz. İşte depresyon çeşitleri arasında yer alan manik seviyesi!

Manik depresif bozukluk olarak da bilinene bipolar bozukluk aynı zamanda ikiuçlu bozukluk olarak da karşımıza çıkmaktadır. Depresyon sorununun birçok çeşidi bulunur. Bu çeşitler arasında yer alan manik türü ise daha farklı belirtilere sahiptir. Detayları diğer türlere göre farklı seyretse de tüm depresyon türlerinin elbette ki bir ortak noktası ile benzerlikleri de mevcuttur.

Genel yani mevsimsel depresyon durumu herkesin hayatının belirli dönemlerinde yaşayabileceği ve tecrübe edebileceği bir türdür. Yaşanan ağır yaşam koşulları ve birden fazla değişik türde yer alan çevresel koşullar, depresyon belirtilerini ortaya çıkarır. Depresyon belirtileri ve nedenlerine yazımızın içeriğinde değineceğiz.

Manik Depresyon Nedir?

Manik depresyon; iki ayrı hastalık dönemi ile birleşmiş olan bir türdür. Hastalık dönemlerinin birisinin içeriğinde mani yani taşkınlık, diğerinde ise depresyon yani çöküntü yer almaktadır. Aslında ilk bakışta bu iki dönemde birbirine taban tabana zıt olarak gözlemlenmekte ve görülmektedir.

Fakat birbirini alevleyen belirtiler bir süre sonra birleşebilir ve bir arada kişide seyretmeye başlayabilir. Dönem dönem bu belirtilere sahip olan kişi dönem dışı zamanlarda neredeyse hiç belirtiye sahip olmaz. Fakat dönemler denk geldiğinde tüm belirtileri üzerinde taşır.

Manik Depresyon Mani Dönemi!

Mani döneminde kişi duygu durumu olarak oldukça yüksek seviyelerde duygularını yaşamaya başlar. Bu dönemde taşkınlık olarak da açıklanabilecek olan abartı davranışlar ile kişi kendisini ve çevresini olabildiğince yorar. Bu dönem tam anlamıyla taşkınlık kelimesini destekleyen işlere imza atar.

Ayağı yere basmayan çok uçuk olan düşünceler, projeler ve abartı düşünceler ortaya çıkar. Kendini oldukça yüksek gören duygu durumları ile karşı tarafa karşın yükselme hissiyatına girme bu hastalığın mani dönemidir. Kişi bu dönemde oldukça enerjiktir ve bitmek bilmeyen bir enerji ile aklında her zaman birileri ile yarışmaya girer.

Sonuçlarını düşünmeden ihtiyat kavramını tamamen çöpe atarak davranış sergileme kişinin hayatında da olumsuz etkileri ortaya sonrasında çıkarabilir. Kimi zaman uykuya bile tenezzül etmeyecek kadar enerjik olma durumu söz konusu olabilir. Hızlı bir şekilde araç sürmek ve aşırı derece para harcamak bu belirtiler örnek olarak verilebilir.

Manik Depresyon Depresyon Dönemi!

Kişinin manik depresyon içerisindeki mani dönemi bu kadar yüksekte ve uçuk bir şekilde geçerken diğer dönem olan depresyon dönemi ise tam anlamıyla çöküntü kelimesini yaşatır.

Kişi, büyük bir enerji kaybı yaşar ve sarsılarak ayağa kalkmakta zorlanır. Mani döneminin de etkisi ile tam anlamıyla zıt bir kişi ile karşı karşıya kalır. Depresyon döneminde umutsuzluk, ümitsizlik, mutsuzluk, özgüven eksikliği yaşama, çöküntü durumu, yapılan işlerden zevk almama tarzı durumlar ortaya çıkar.

Bu belirtilerin ileri derecedeki hali, intihar eğilimlerine kadar ilerleme le kayıt altına dahi alınabilir. Kişi hayattan zevk alma konusunda büyük sorunlar yaşamaya başlar ve bu durum hızlı bir şekilde seyreder. Manik depresyon bu açıdan bakıldığında son derece büyük dezavantajlar oluşturan ve kişiyi yoran bir hastalık olarak görülür, bilinir.

 

Manik Depresyon Tedavisi Nedir?

Tedavi yöntemleri ise günlük yaşam için alınan bazı önlemler baş gösterir. Kişi düzenli ve sağlıklı bir hayat geçmelidir ve yaşamına dikkat etmelidir. İlaç tedavisi ile de kişi karşı karşıya kalabilir. Stresli hayattan uzak kalınması gerekildiği bilinir. Alkol tüketimi varsa kesilir ve düzenli bir uyku düzenine geçilmesi gerekilir.