Menu
2023-02-23 10:57:18
2 dk okuma süresi
Mental Yorgunluk

Mental Yorgunluk

Mental yorgunluk son zamanlarda en sık rastlanan şikâyetlerden birisidir. Yoğun ve stresli bir hayatın getirilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Sık sık dikkat toplayamadığından yakınanlar ya da unutkanlık şikâyetleri bulunanlar mental anlamda yorgun olduklarını dile getirebilmektedir. Sorumluluklarından kaçma hali en sık rastlanan özelliklerinden birisidir. Bunun sebebi ise mental olarak yani zihinsel olarak yorgun hissedilmesidir. Kişi herhangi bir işi gerçekleştirmek için kendisini hazır bir psikolojide hissetmemektedir. Sürekli bunalma halinde olmak bunun göstergelerinden birisi olabilir. Kişilere göre değişen etkileri ile birlikte mental yorgunluğun en sık rastlanan belirtilerinden bir tanesi tükenmişlik hissidir. Kişi ne yaparsa yapsın artık daha fazlasının olmayacağını hissedebilir. Artık daha ilerisi olmadığına dair inancın güçlendiği tükenmişlik sendromu mental anlamda yorgun kişilerin hssettiği duygu durumlarından birisi olarak göze çarpmaktadır.

Mental Yorgunluk Nedenleri

Mental yorgunluk nedenleri günümüzde oldukça çeşitlenmiştir. Teknolojik hayat getirdiği kolaylıkların yanı sıra birçok zorluğu da peşi sıra sürüklemiştir. Özellikle mental yorgunluğa sebep olan teknolojik etkenler hemen her yaştan kişiyi etkisi altına almıştır. Sosyal ilişiklerin online platformlara taşınması stresli ve yoğun bir yaşantıyı da getirmiştir. Birbirinden güzel ve ışıltılı hayatları gören insanlar kendini kötü hissetmektedir. Yalnızlık ve yeterince iyi olamama hissi veren sosyal medya mental yorgunluğun en büyük sebeplerinden birisi olarak gösterilmektedir. Kişilerin kariyer, eğitim ya da fiziksel anlamda yetersiz hissetmesine; tükenmişlik sendromuna yakalanmasına sebep olur. Kişinin geleceğe dair çok yüksek bir performans endişesi yaşamasına sebep olmaktadır. Zihni meşgul eden çok sayıda konudan birisi teknolojik etkenler olsa da iş ve aile yaşantısının da çok büyük bir payı bulunur. Sürekli iş, aile ve ihtiyaçlar üçgeninde kendisini koşturmaca içinde bulan kişiler mental olarak çok yorgun hissedebilmektedirler.

Mental Yorgunluk Nasıl Geçer?

Mental yorgunluk nasıl geçer bakılacak olursa; kişinin kendisine vakit ayırmasının çok büyük faydası olacağı görülecektir. Uzmanlar kişilerin stresten ve yoğun yaşantıdan biraz daha uzaklaşarak huzurlu bir alan yaratmasını tavsiye etmektedir. Yaşama dair endişeler bu durumun önüne geçtiğinde ise uzmandan yardım almak sonuç vermektedir. Stres yönetimi bu konuda en büyük yardımcı etkenlerden birisidir. Aynı şekilde günü programlamak; yani etkili bir zaman kullanımı yorgunluğun önüne geçecektir. Hayatı olumsuz yöne çeken etkenleri çıkarmak gerekebilmektedir. Çevreden gelen uyaranların yoğunluğu kişiyi mental yorgunluğa sürüklemektedir. Bu sebeple yoğunluğu azaltıcı düzenlemelere gidilebilir. Bununla birlikte meditasyon bireylerin genelinde fayda sağlayan çözüm yöntemlerindendir. Birikmiş sorumluluklardan uzaklaşarak anı yaşamak ve ona odaklanmak iyi hissettirici etkiye sahiptir. Kaybetme korkusu yaşayan kişiler bu sorunu sıklıkla yaşamaktadır. Çok formda hatta kariyerinin en yüksek noktasında sanatçılar da mental yorgunluktan mustarip olabilmektedir. Bu durum mental yorgunluğun fiziksel yorgunluktan uzak olduğunu gözler önüne sermektedir. Kişinin başarısızlık hissini aşması ve gelecek konusunda endişelerini aşması gibi ciddi konularda bir uzman bir online psikolog yardımı alması tavsiye edilmektedir.