Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı yaşamayan kişi sayısı oldukça azdır. Mide ağrısı nedir? Sebepleri nelerdir diye düşünüldüğünde karşımıza çok basit sebepler de çıkabileceği gibi ciddi rahatsızlıklarla da karşılaşmak mümkündür. Vücudunuzun sesini dinlemeli ve ağrınıza eşlik eden diğer belirtileri de dikkate almalısınız.
Mide ağrısı bölge olarak, karnın üst kısmında, kaburgaların altında hissedilir. Bazen bir şeyler yemeden önce bazen de yemekten hemen sonra hissedilebilir. Ağrınıza, şişlik, bulantı, kramp vb. durumlar eşlik ediyorsa öncelikle bir hekimden yardım almalısınız.

Mide Ağrısı Şikâyetleri Nerede Olur?

Mide ağrısı şikâyetleri tarif edilirken, karnın üst kısmında kaburgaların altı gösterilir. Mide ağrısı yaşıyorsanız ve şişkinlik, bulantı, kramp gibi problemlerinizde olabilir. Kimi zaman yemekten önce hissedilen ağrılar bazen de yemekten sonra şiddetlenir.
Bu ağrı, tetikleyen sebebe bağlı biçimde değişebilir. Mide ağrısı çok basit sebeplerle oluşabileceği gibi, ciddi hastalıkların da bir belirtisi olabilir. Çoğunlukla basit mide ağrısı sebepleri için de gaz, virütik enfeksiyonlar, sindirim zorluğu, spazmlar yer alabilir. Basit sebepli mide ağrıları kendiliğinden geçer ancak mide ağrınıza aşağıdaki semptomlar da eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden hekime başvurunuz.

Mide Ağrıları Ne Zaman Tehlikelidir?

Mideniz ağrıdığında mide ağrıları ne zaman tehlikeli olur diye düşünebilirsiniz. Aşağıda saydığımız belirtiler varsa ve giderek şiddetleniyorsa hekime başvurmanız gerekir.

 • Uzun süren kusma (12 saatten fazla)
 • Yüksek ateş
 • Şiddetli kramplar, kasılmalar
 • Kullanılan bir ilaca bağlı gelişen mide ağrıları
 • Çarpma, darbe alma vb. durumlarda oluşan mide ağrıları
 • Yoğun bulantılar

Mide Ağrısını Geçiren İçin Bazı Öneriler

Mide ağrıları zaman zaman her bireyin yaşadığı şikâyetlerdendir. Bu durumun basit sebepleri varsa rahatsızlık bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Böyle durumlarda evde yapılabilecek bazı mide ağrısı geçiren öneriler de bulunur. Bu yöntemleri ağrınızın azalması adına, doktora gidene kadar da deneyebilirsiniz.

 • Mide ağrılarında mutlaka bol bol su içiniz. Susuz kalmış bir mide, günlük sindirimde zorlanır ve bu da sindirimden kaynaklı ağrıları tetikler, mide ağrısı hissettiğiniz her an tükettiğiniz suyu da arttırınız.
 • Zencefil her derde deva özelliği ile mide ağrı ve yanmalarına da iyi gelebilir. Aynı zamanda mide bulantısı kusma ve ishal üzerinde de oldukça etkilidir. Çay olarak tüketebilir, toz halinde yemeklerinize ekleyebilirsiniz.
 • Muz tüketebilirsiniz. Mide asidine iyi gelen mukus bir tabaka oluşturan muz, midenin dostudur. Sindirimi de kolaylaştırırken, ağrı hallerinde hızlı bir biçimde tüketilebilir.
 • Alkol veya sigara tüketiminin midenizin ve tüm bedeninizin düşmanı olduğunu unutmayınız. Bu alışkanlıklarınız varsa azaltmalı ve hatta terk etmeniz sağlığınız açısından önemlidir.
 • Papatya Çayı içerek midede oluşan ağrıları hafifletebilirsiniz. Midede oluşan kramplar ve spazmlar için papatya çayı tüketmeniz halinde rahatlama hissedersiniz.
 • Mide ağrılarında akla ilk gelen yöntemlerden biri de bir miktar ısı uygulamaktır. Çok uzun süreli olmayacak şekilde sıcak su torbası ile kompres yapabilirsiniz, ayrıca ağrılarınız için ılık bir banyo da iyi gelebilir.