Menu
2023-02-23 15:23:39
3 dk okuma süresi
Motivasyon Kazanma Yöntemleri

Motivasyon Kazanma Yöntemleri

Hayatta istediklerine ulaşmak için herkes çeşitli yollardan geçmektedir. Kişinin engellerle karşı gelmesi ve hedefine ulaşması için kendisini motive etmesi gerekir. Bu nedenle motivasyon kazanma yöntemleri nelerdir üzerinde durulması gerekiyor. Bazı bireyler çeşitli nedenlerle yeterli motivasyona sahip olmayabiliyor. Çeşitli zorlukların üstesinden gelmek için motivasyona sahip olmak gerekiyor. Bu sayede kişi harekete geçerek gerekli adımları atıyor. Aksi halde motivasyon eksikliklerinde işi yarım bırakabiliyor. Bir diğer ihtimal olarak ise adım atmaya cesaret edemiyor. Motivasyon farklı alanlarda karşımıza çıkıyor. Sınavlara hazırlanma döneminde sıkça karşımıza çıkarak hemen hepimizin geçtiği yollardan birisi olarak karşımıza çıkarken günlük hayatta birçok şekilde olduğunu görebiliyoruz. Kilo verme dönemleri bunlardan birisi olmakla birlikte ciddi bir motivasyon gerektirmektedir. Bir kişinin hedefine ulaşmak için motive olması demek başarıya yaklaşması demektir. Fakat çok sık görülmektedir ki motivasyonu üşüren çok fazla etken bulunmaktadır. Özellikle bir işi yapabileceğine dair eksik bir inanca sahip olmak motivasyonu çok düşürmektedir.

Motivasyon Artırma Teknikleri

Motivasyonu artırmak için atılacak en büyük adım kuşkusuz hangi nedenlerin olumsuz etkilediğidir. Sizin işi yapmaya yönelik inancınızı etkileyen negatif durumları tespit etmek bu durumu çok daha çabuk bir şekilde gidermenize yardımcı olmaktadır. Bu konuda uygulanabilecek çok sayıda motivasyon artırma teknikleri bulunmaktadır. Bunlardan ilki yapılacak işi, atılacak adımı erteleyip durmaktır. Ertelemek bir nevi hedefi ertelemek anlamına da gelmektedir. Haftaya yaparım, pazartesi başlarım gibi kalıplar bir işe başlarken sıkça başvurulan kalıplardır. Öncelikle gerekmedikçe bunları çöpe atmak gerektiği bilinmelidir. İnsanı motive olmaktan uzak tutan bir diğer durum ise olumsuz birtakım cümleler kurmaktır. Kendinize inanma noktasında bu cümleler çeşitli şüpheler uyandırır ve motivasyonunuzu düşürür. Bu sebeple yapamam, beceremem, halledemem gibi kelimelerden uzak durmak gerekir. Bir hedefe sizi yaklaştıracak en önemli tekniklerden birisi sevdiğiniz etkinliklerden güç almaktır. Müzik veya spor gibi farklı etkinlikler sizin güç bulmanızı sağlayabilir. Şöyle ki stresi sizden uzaklaştırıcı ve canlandırıcı etkisi ile hayatınızda bu tarz etkinliklere yer vererek kendinizi çok daha fazla motive olmuş hissedebilirsiniz.

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

Kendinize inanmak ve potansiyelinizi kullanmak; yeni şeyler öğrenmek için motivasyon kazanmak kilit bir konuma sahip. Bu nedenle etrafınızda motive edici ögeler bulundurmak yardımcı olabilir. Motivasyon nasıl arttırılır merak ediyorsanız öncelikle kendinizi güdümlemek için çalışma yeriniz, telefonunuz, çantanız gibi yerlerde sizi motive edici fotoğraf ve notlar bırakabilirsiniz. İlham veren hikayelerden faydalanmak da çok motive edicidir. Bu konuda film, dizi ve kitaplardan faydalanarak yaşanmış olaylardan faydalanabilirsiniz. Bir diğer çok faydalı artırma yöntemi ise zamanı etkili kullanmaktır. Hedefine gitmek için çalışmakta olan birçok insan zamanının boşa gittiği ya da yetmeyeceğine kaygısına sahiptir. Bu durumun önüne geçmek için zaman kontrolüne sahip olmak çok faydalı olmaktadır. Motivasyonda bir problem yaşıyor iseniz online psikolog ile danışma alabilirsiniz.