Menu
2022-12-09 22:59:45
3 dk okuma süresi
Motivasyonu Arttırma Yöntemleri

Motivasyonu Arttırma Yöntemleri

Gerek iş hayatımızda gerekse okul hayatımızda kendimize bir şeyler katmak çok önemli. Kendimize bir şeyler katmak için düzenli olarak çalışmalı ve kendimiz için sürekli uğraşmalıyız. Fakat bu sık ve düzenli çalışmayı korumak için motivasyon çok önemlidir. Motivasyonu korumak ise çok zordur. Eğer insanın motivasyonu olmazsa bir işleri halletmek bir yana kendini ruhsal hastalıklar içerisinde bulur. Çalışmak istemez, sürekli olarak yatakta kalmak ister. Bunun sonucunda depresyon, anksiyete ve panik atak gibi sorunlar ortaya çıkar. Eğer bu durum düzeltilmez ise ruhsal sıkıntının getirdiği acılar ile beraber bedensel acılarda olaya dahil olur. Bu yüzden sürekli olarak motivasyonumuzu yüksek tutmalı ve pozitif olmalıyız.
Motivasyonda bir düşüş meydana geldiyse bunun sebebi kesinlikle negatif bir düşüncedir. Sadece bizim değil etrafımızdaki bir kişinin bile negatif düşüncesi bizim motivasyonumuzu düşürebilir. Örneğin siz sınav için çok çalışıyorsunuz ve oldukça motivesiniz. Fakat bir gün mola vermek istediniz. Bunu gören akrabalar bu çocuk hiç çalışmıyor kazanamaz derse tüm negatifliğini size yüklemiş olur. Bu da ne yazık ki motivasyonunuzu düşüren en büyük etkendir. Bu negatiflik insanın kendine olan güvenini ve dolayısıyla işe olan konsantrasyonunu düşürür. Ders çalışırken sürekli olarak ya yapamazsam olayı kafanızda döner ve kendinizi ders çalışırken değil korkunç hayaller içerisinde bulursunuz. Kendinizi bu durum içinde bulduğunuz zaman direkt olarak silkelenmeli ve kendinize gelip motivasyonunuzu arttırmalısınız.

Motivasyon Yükseltmek İçin Ne Yapmalıyız?

Baktınız ki artık motive değilsiniz bir türlü çalışasınız gelmiyor o zaman toparlanıp kendinizi motive etmelisiniz. Motivasyon arttırmak için çok fazla yol vardır. Ama bunlardan en önemlisi kendinize inanmanızdır. Pek çok defa başarısız olmuş olabilirsiniz fakat bu kesinlikle önemli değil. Kendinize sürekli olarak “yapabilirim” demeniz gerekmektedir. Yapabileceğinize inanmalı ve bu motivasyon ile çalışmaya oturmalısınız. Ayrıca başarısız olacağınızı söyleyen insanları dinlememelisiniz. Etrafınızda sürekli olarak kendinizi motive edecek şeyler bulundurmalısınız. Çalışıyorsanız ofisinizde ailenizin fotoğrafı, sınav seneniz ise üniversite fotoğrafları gibi motive edici şeyler bulundurmalısınız. Bu sayede sürekli olarak ne uğruna çalıştığınızı hatırlayacak ve bundan güç alacaksınız.
Yoğun çalışmak ne kadar önemli olsa da stresten uzaklaşmanız için arada bir kendinizi motive edecek uğraşlarla olmanız çok önemlidir. Bu bazıları için müzik dinleyerek bisiklet sürmek, resim çizmek olurken bazılar içinde spor yapmak olabilir. Bu gibi ara verici faaliyetler hayatınızı monoton olmaktan uzaklaştıracak ve sizin depresyonunuzu önleyecektir. Stres seviyesi arttıkça motivasyonunuz azalır. Bu yüzden stressiz bir hayat sizin için en doğrusu olacaktır. Sorumluluğunuzu gözünüzde büyütmeyerek ve zamanı doğru kullanarak muhteşem işler başarabilirsiniz. Ayrıca sürekli olarak mutlu olamazsınız bazen çökebilir ve gününüzü kötü geçirebilirsiniz. Her duyguyu yaşamak sağlığınız için önemlidir. Fakat bu bıkkınlık ve üzüntü sürekli meydana geliyorsa ya da hiç gitmiyorsa yardım almanız en sağlıklı olanıdır.

Motivasyonumuz Düşerse Ne Yapmalıyız?

Her kim olursa olsun insan sürekli olarak üretme zamanına gelemez. Bazen oturup dinlenmesi ve kendini mutlu hissetmeli. Haftanın her günü çok sıkı çalışmak yerine 1 günü arkadaşlarınızla gezmeye ayırabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Eğer ne yaparsanız yapın motivasyonunuz yükselmiyorsa ve kendinizi çok üzgün hissediyorsanız bir psikolog ile görüşme yapmalısınız. Eğer psikoloğa gitmek istemiyorsanız online psikolog ile evinizin rahatlığını bırakmadan kendinizi anlatabilirsiniz. Psikolog ile görüşme sayesinde hem kendinizi mutlu hissedeceksiniz hem de tüm sorunlarınızın üstesinden başarılı bir şekilde gelebileceksiniz. Tekrar çok yüksek motivasyon ile çalışıp hayalinizi gerçekleştirebileceksiniz.