Menu
2023-02-23 10:48:46
3 dk okuma süresi
Neden Yüz Yüze Değil de Online Psikolog?

Neden Yüz Yüze Değil de Online Psikolog?

Özellikle son birkaç yılda, pandemi sürecinde çevrimiçi yaşam tarzı değişiklikleri ve online psikolog hizmetleri, popüler ve büyüyen bir hizmet sektörüne dönüşmüştür. Kişiler bu danışmanlık hizmetinden sadece farklı şehir ve ülkelerde yaşarken değil, sağlık sorunları veya benzeri nedenlerle merkeze gidemeyen durumlarda da online olarak yararlanabilmektedir. Online psikologlar, psikoloji alanında aşağıdaki özel eğitim ve becerilere sahip kişilerdir. Hastalara kişiselleştirilmiş hizmetler sunan bu kişiler, belirli bir eğitimli psikolog bu görevi profesyonelce yapar. Bu yöntem sayesinde yüz yüze görüşemeyen danışanlar birçok faydadan yararlanabilir. Bu yöntemi gerçekleştirmek için bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza internet bağlantısı yeterlidir. Bağlantılar e-posta, video konferanslar ve çeşitli sohbet programları aracılığıyla yapılabilir. Özellikle online terapi, coğrafi olarak uzmanlardan uzak olan veya yaşam koşulları nedeniyle hastaneye ya da tıp merkezine ulaşmakta zorluk çeken danışanlar için kolay bir yoldur.

Online Psikologların Sunduğu Avantajlar

Bazı insanlar için yabancılarla yüz yüze konuşmak zor olabilir. Bu özelliklerinden dolayı psikologlarla konuşmak ve sorunlarını anlatmak için zorluk çekebilir. Bu açıdan online psikologlar, sözlü iletişim sorunu yaşayan kişileri daha rahat ettiren alternatif bir iletişim şekli sağlar. Çevrimiçi psikologlar sayesinde çoğu iletişim sorunu çözülür. Çünkü seanslarını kendilerine açık olarak rahatça geçirebilecekleri bir ortamdalar. Neden online psikolog tercih edilmeli sorusunun bir diğer yanıtı ise kendi zaman diliminize göre seans zamanı hazırlayabilmenizdir. Bu açıdan haftanın 7 günü, günün 24 saati çevrimiçi bir psikologla görüşme seçeneğiniz vardır. Geleneksel yüz yüze terapide görüşmeler gün içinde gerçekleşebilir, bu nedenle meşgul olduğunuz zamanlarda seans ayarlamak biraz zor olabilir. Ancak, çevrimiçi tedavi sistemindeki bu kadar çok online psikologla, programınız için doğru uzmanı bulmak çok kolay ve hızlıdır.

Online Psikologların Tercih Edilmesinin Nedenleri

Uzak kırsal kesimlerde, şehirlerde ve kasabalarda yaşayan insanlar için yüz yüze terapiye başlamak ve seanslara devam etmek bir sorun olabilir. Buna karşın, online psikologlar, fiziksel olarak nitelikli bir çevrimiçi psikologdan ne kadar uzakta olursanız olun, terapi seansınıza devam etmenizi kolaylaştırır. Farklı coğrafi konumlara rağmen uygulama üzerinden iletişim çok kolay ve hızlıdır. Bu avantaj sayesinde birçok kişi online terapi yöntemlerini tercih etmektedir. Ayrıca çevrimiçi bir psikologla görüşmek, bireysel bir psikologla görüşmekten daha ucuzdur. Çoğu çevrimiçi psikolog evde veya ofiste çalışır. Ayrıca bazı kişiler psikolojik danışma merkezine gidip orada yardım arayan insanlar orada görülmek istemezler. Sosyal açıdan bakıldığında, birçok insan bu tür yerlerin kendilerini desteklediğini bilmek istemez. Buna karşın online terapi ile sizi tanıyacak olan online psikologlar, size kimliğinizi vermeden sorunlarınızı dinleyecek ve sizinle birlikte bu sorunlara çözüm bulmanızda yardımcı olacaktır. Tüm bu seanslar tamamen gizli ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Tüm bu açılardan bakıldığı zaman online psikologların tercih edilme nedenleri birçok kişiye fayda sağlar.