Menu
2023-02-23 10:37:32
2 dk okuma süresi
Nevrotiklik Nedir?

Nevrotiklik Nedir?

Nevrotiklik nedir sorusu, nevrotik belirtileri gösteren kişiler için kullanılan bir tabir şeklinde cevaplanabilir. Bu terim, çevresel faktörlere uyum zorluğu gibi durumlar da dahil olmak üzere bir grup rahatsızlığı içerisinde barındırır. Bu gruptaki bozukluklar yaygın olarak nöropati olarak bilinir ve anksiyete, fobi ve depresyon gibi semptomlarla karakterize edilir. Nevroz genellikle hafif nevrotik olarak kabul edilir. Hafif nevrotik davranış, belirli durumlarda fobi ve kaygı olarak adlandırılan mantıksız korkuyla baş etmeyi içerir. Bu tür nevrozlu kişi bu fobi ve fobi ile baş edebilir. Örneğin, bir örümcekten korkuyorsanız, ona bakmak çok korkutucu olabilir, ancak örümcek kaybolduğunda veya öldürüldüğünde, korku düşüncesini yeniden kazanabilirsiniz. Bu kaygıdan kurtulmakta sorun yaşıyorsanız, nörolojik kişilik bozukluğu adı verilen daha ciddi bir nörolojik bozukluğunuz olabilir.

Nevrotik Kişilik Özellikleri

Nevrotiklik sadece karşılıklı olarak pekiştirmekten daha fazlasıdır. Bu tür belirtiler aslında birlikte ortaya çıkar. Bu eğilimler esas olarak insanları etkiler. Öte yandan süreç ilerledikçe insan ilişkilerini de etkilemeye başlar. Bu, çeşitli çevresel faktörlere neden olur. Bunun yanı sıra bu özellikler kişinin kişiliğini ve kişilik gelişimini de etkiler. Bu gibi durumlarda, kişi sorunlarını rasyonelleştiremez. Böyle bir durumun nedeni ortadan kaldırıldığında sağlıklı bir iletişim tarzı doğar. Nevrotik kişilik özellikleri ise aşağıdakileri içerir:

  • Mevcut olayda kişi başkasını suçluyorsa
  • Suçlandığını hissettiğinde savunmaya geçiyorsa
  • Başa çıkamayacağını anladığında alınıyorsa
  • İlişkiler hakkında güçlü bir endişe hissediyorsa
  • Karar vermekte zorlanıyorsa
  • Yaşadığı ortamda yoğun bir heyecan ve panik yaşıyorsa
  • Çevresiyle iletişim kurmada yetersizse

Nevrotiklik Tedavisi

Nevrotiklik ömür boyu süren bir akıl hastalığı olduğuna dair bir görüş olsa da nevrotiklik birkaç şekilde azaltılabilir. Böylece bu durumda sizin ve sevdikleriniz için hayatı ciddi anlamda zorlaştıran nevrotik eğilimler giderek etkinliğini kaybedebilir. Nevrotiklik tedavisi, egzersiz, psikoterapi ve ilaç tedavilerinden oluşur. Gerekirse psikoterapi süreci ve ilaç tedavisi birlikte sürdürülmelidir. Öte yandan, hayatınızı elinize almalı ve dinlenme süresine öncelik vermelisiniz. Kişinin uykusuzluklarını en aza indirilmesi önemlidir. Bu nedenle uyku düzenlemesi yapılır. Bu sayede insanların hem yaşam kalitesi hem de duygusal iyilik hali olumlu yönde iyileşir. Öte yandan, egzersiz de faydalıdır. Burada bisiklete binmek, yüzmek, koşmak ve dans etmek tavsiye edilir. Spor ve dans insan fizyolojik sağlığını etkiler. Aynı zamanda ruh sağlığını da geliştirir. Temel olarak, kaygı ortaya çıktığında, kişinin nevrotikliği artar. Hayatınızın endişelerine yönelik terapötik destek, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Öte yandan, tedavi sırasında kendinizle ilgili düşünceleriniz üzerinde çalışırsınız. Bu düşünceler değiştikçe yaşam kaliteniz de değişir. Online psikolog tedavisi sırasında geçmiş yaşamınız hakkında birçok soru sormanız gerekecektir. Ne kadar açık sözlü olursanız, terapiden o kadar çok kurtulabilirsiniz. Bu şekilde, mevcut temel duygularınızın farkına varacaksınız. Bunun sonucunda ise nevrotiklik ile baş etmeniz daha kolay bir hale gelir.