Menu
2023-02-22 11:50:40
2 dk okuma süresi
Online Psikolog ile Terapi Faydalı Olur Mu?

Online Psikolog ile Terapi Faydalı Olur Mu?

Online psikolog, profesyonel ruh sağlığı hizmetleri ve çevrimiçi destek sağlamanın yeni bir yoludur. Bu tedavilere uzaktan tedavi ve elektronik danışmanlık da denilmektedir. Bu bağlamda online psikoloji platformlarının uzmanları ruh sağlığı alanında eğitim almış psikoterapistlerdir. Seanslar sesli aramalar, anlık mesajlaşma ve görüntülü aramalar yoluyla yapılır. Danışan ve terapist arasındaki bu etkileşimler, çevrimiçi bir tedavi deneyimi etrafında tasarlanmış güvenli bir platformda gerçekleşir. Bu konuda bireysel psikoterapi, çocuk ve ergen psikoterapisi, çift ve aile terapisi gibi alanlarda da uzman desteği alınabilir. Bu sayede online terapi ile ihtiyacınız olan psikolojik desteği kolaylıkla alabilirsiniz.

Online Psikologlar Neden Tercih Ediliyor?

Online terapi ve online psikologlar, insanların ilk tercihi olmaya devam etmektedir. Ancak, özel durumlarda, mevcudiyetteki çalışma koşullarına uyulmayabilir. Tabii ki, çevrimiçi psikologlar geleneksel tedavilerin yerini tamamen alamazlar, ancak yüz yüze terapinin mümkün olmadığı durumlarda çevrimiçi terapi ideal yaklaşım gibi görünüyor. Çevrimiçi tedavi için bazı özel durumlar önceliklidir:

  • Psikolojik destek alan bir kişi sağlık ve güvenlik dahil çeşitli nedenlerle evden çıkamıyorsa
  • Kişinin evine yakın bir psikolog veya terapistiniz yoksa
  • Danışanlar yurt dışında yaşayanlar Türkiye'de noktada bakım hizmeti alamıyorsa
  • Bireyler, sağlık ve güvenlik dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle evden çıkamıyorsa
  • Tedavi gören kişinin çeşitli psikolojik nedenlere sahipse (bunama korkusu, sosyal fobi vb.)

Online Psikolog Avantajları Nedir?

Online psikolog hizmetinin faydaları birçok yönden pratiktir. Çevrimiçi tedaviler daha uygun ve kullanışlıdır. Bu bağlamda tedavi planlamasını online olarak gerçekleştirebilir ve boş zamanlarınızda terapistin ofisine gitmenize gerek kalmaz. Ayrıca kendinizi ifade etmekte ve kendinizi rahat hissedeceğiniz çalışma oturumları düzenlemekte özgür de olabilirsiniz. Aynı zamanda kırsal kesimde nitelikli bir psikoterapist bulmak zor olabilir. Bu, psikoterapi hizmetleri için büyük şehirlere seyahat etmeyi gerekli kılar ve bu da düzenli seanslara katılmayı zorlaştırabilir. Bu, psikoterapiden tam olarak yararlanmanızı engelleyebilir. Bu durumda online terapi daha ucuz ve zaman açısından daha dayanıklıdır. Ayrıca hasta olabilir ve evden çıkamayabilirsiniz. Bu nedenle online psikolojik destek hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.