Menu
2023-02-22 12:01:43
3 dk okuma süresi
Online Terapi İşe Yarar Mı?

Online Terapi İşe Yarar Mı?

Online terapi işe yarar mı sorusu, bugünlerde en sık sorulan sorulardan biridir. Çevrimiçi tedavilere olan talep, günümüz teknolojisi ve internet kullanıcılarının hızlı büyümesi ile gittikçe yaygınlaşmıştır. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte dünyaya erişim buton tıklamalarıyla sınırlandırılmıştır. Günümüzde pek çok kişi zorlu hayat koşulları, trafik ve çalışma koşulları karşısında psikoterapi desteği almakta zorlanmaktadır. Sonuç olarak, çevrimiçi psikoterapiye artan bir ilgi ve talep vardır. Özellikle dil sorunları nedeniyle yurt dışında psikoterapi desteği alamayanlar, iş yoğunluğu nedeniyle zamanı olmayanlar ve yaşadığı şehirde bu destek yararlanamayan kişiler için online psikoterapi büyük bir fayda sağlar. Bu sayede online psikologlar sayesinde her an her yerde destek almak mümkün bir hale gelir.

Online Terapinin Faydaları

Bugüne kadar yapılan birçok çalışma, çevrimiçi tedavinin yüz yüze tedavi kadar etkili olduğunu göstermiştir. Özellikle bilişsel terapi okulları tarafından yapılan çalışmada, çevrimiçi terapi ile yüz yüze terapi arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Başka bir çalışmada, internet odaklı depresyon tedavisine katılan müşterilerin çoğunun tedaviyi etkin bir şekilde bitirdiği bulunmuştur. Bunun yanı sıra çevrimiçi terapiler, kırsal veya uzak bölgelerde yaşayan kişilerin psikoterapi almalarını sağlar. Bu terapiler, engelli veya dışarı çıkamayan kişiler için fırsatlar sunar. Çevrimiçi tedavi genellikle çok uygun fiyatlı ve ulaşımı kolaydır. Bu açıdan internet bu desteği elde etmek için kolaylık sağlar. İnsanlar sağlıkla ilgili sorunları arkadaşları ve aileleriyle konuşurken rahat hissedebilirler, ancak zihinsel sağlık endişelerini paylaşırken farklı hissedebilirler. Çevrimiçi terapi, insanların ruh sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için önemli bir araçtır.

Online Terapi Neden Tercih Edilmeli?

Yüz yüze terapiden farklı olarak online terapi ile çevrimiçi olarak istediğiniz zaman, istediğiniz yerde psikolojik destek alabilirsiniz. Özellikle şehir merkezinden uzakta yaşayanlar, bedensel engelliler veya herhangi bir nedenle evden çıkamayanlar için online psikolojik destek çok erişilebilir ve kolaydır. Bu sayede pek çok insan bu faydalardan yararlanabilir. Kullanımı kolay çevrimiçi, online psikolog platformları, herhangi bir teknik bilginiz olmadan ihtiyacınız olan desteğe kolayca erişmenizi sağlar. Bu açıdan yapılan bir araştırma, çevrimiçi tedavi hizmetlerinin özellikle internet iletişimine aşina olan çocuklar ve ergenler için etkili olduğunu bulmuştur. Çevrimiçi tedavilerin bu günlerde bu kadar popüler olmasının ana nedenlerinden biri, çok kolay ve hızlı olmalarıdır. Depresif hissediyorsanız ve biriyle konuşmanız gerekiyorsa, bir sonraki psikolog ya da psikiyatrist randevunuz için birkaç gün veya hafta beklemeniz gerekmez. Birçok insan için profesyonellerle evlerinin veya ofislerinin rahatlığında tanıdık bir ortamda iletişim kurabilmek, tedavi seanslarının önündeki en büyük engellerden birini ortadan kaldırır. Bu bakımdan online tedavi birçok yönden faydalıdır. Bu açıdan psikolojik destek almak isteyen herkes kolay bir şekilde bu isteklerine ulaşabilir.