Menu
2023-12-08 09:26:03
3 dk okuma süresi
Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online Terapi Nasıl Yapılır?

Online terapi nedir sorusu profesyonel ruh sağlığı hizmetleri ve çevrimiçi destek sağlamaya yönelik yeni bir yaklaşım şeklinde cevaplanabilir. Online terapi, sesli, anlık mesajlaşma, görüntülü arama yoluyla yapılabilir. Bu açıdan danışan ve psikolog arasında gerçekleşecek olan iletişim, çevrimiçi terapiye uygun olacak şekilde tasarlanmış bir platformda gerçekleşir. Bu aşamada kişisel psikoterapi, çocuk ve ergen terapisi, çift ve aile terapisi ile cinsel terapi alanlarında profesyonel destek alınabilir. Ancak başlarda bu yöntem yurtdışında yaşayan ve dil sorunu nedeniyle tedavi edilemeyen kişiler için geliştirilmiştir. Ayrıca online terapi sadece pandemi döneminde kullanılan bir tedavi değildir. Aynı zamanda yoğun bir tempoda ilerlerken psikolojik destek almak istediğiniz zamanlarda da online terapiyi tercih ederek bir uzmana danışabilirsiniz.

Online Terapi Nasıl Avantajlar Sağlar?

Online terapi nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrendikten sonra bu yöntemin sağladığı avantajları da bilmek önemlidir. Online terapi, psikolojik desteğe ihtiyaç duyanların kliniğe veya ofise gitmek için zaman harcamak zorunda kalmamalarının bir yoludur. Bu nedenle daha ulaşılabilir ve pratik bir yöntem olarak tercih edilmektedir. Ayrıca kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz her yerde seans yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı bölgelerde profesyonel bir psikolog ile iletişim kurmak zor olabilir. Bu nedenle online terapi psikoterapi hizmetlerinden yararlanmak için daha avantajlı bir seçenektir. Aynı zamanda insanların yaşadığı fiziksel rahatsızlık, dışarı çıkmalarını imkansız hale getirebilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek isteyenlere ulaşılabilir tedaviler sunulmaktadır. Bu ve benzeri durumlar, çevrimiçi terapi psikoterapisinin toplumun daha geniş bir kesimine ulaşmasını sağlar.

Online Terapi İşe Yarar Mı?

Online terapi işe yarar mı sorusu, bu yöntemi tercih etmeyi düşünen kişiler tarafından merak edilir. Bu alanda birçok araştırma yapılmıştır ve yapılan araştırmalar sonucunda online terapi yönteminin yüz yüze terapiler kadar etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 2014 yılında yapılan bir araştırma sonucunda çevrimiçi bilişsel-davranışçı terapinin anksiyete bozukluklarının tedavisine olumlu etkisi olduğunu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, bu tedaviyi alan danışanların sayısı artmaya devam etmiştir. Buna ek olarak 2018'de yapılan bir araştırmada, çevrimiçi bilişsel-davranışçı terapinin majör depresyon ve anksiyete bozukluklarının tedavisinde yüz yüze terapi kadar etkili olduğu bulunmuştur. Ancak online terapi, pandemi döneminde daha da önem kazanmıştır. Bu süreç, seans sürekliliğini sağlamak için geleneksel yöntemlerle seanslarına devam eden danışan ve terapistler için gerekli bir alternatif haline gelmiştir. Fakat online terapinin sıklıkla tercih edilmesinin en büyük sebebi geleneksel terapilere göre daha hızlı olmasıdır. Bu açıdan biriyle konuşmanız gerekiyorsa, bir sonraki online psikolog randevunuz için günler veya haftalar beklemeniz gerekmez. Ayrıca bu yöntemin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de danışanların kendini güvende hissetmesidir. Diğer bir deyişle online terapi sırasında isminizi vermenize gerek kalmaz ve anonim kalma isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.