Menu
2023-12-08 07:51:12
2 dk okuma süresi
Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik Atak Nedir?

Panik atak nedir ve belirtileri nelerdir sorusuna açıklık getireceğiz. İşte en zor anların yaşandığı o belirtiler! Siz de bilinçlenin ve uzman hekime başvurmak için geç kalmayın!

Ruhsal rahatsızlıklar ve bazı problemler sonucunda gündelik hayattan kalite eksilmesi yaşanmaktadır. Konforun bozulduğu ve rutin işlerin bile gerçekleştirilememesi durumunda hasta, oldukça sıkıntılı bir süreç geçirmeye başlar. Bu durumun tespiti sonrası hemen tedavi edilmesi daha kısa vadede sonuç gösterecektir. Bu sebeple hastalık belirtilerini dikkatle incelemelisiniz.

Panik Atak Nedir? Neden Olur?

Bu rahatsızlık, bir çeşit anksiyete bozukluğudur ve en belirgin özellikleri arasında; şiddetli, ani gelen endişe durumu yer almaktadır. Ansızın bir şekilde endişe ve telaş hissine bürünen kişilik, fiziksel olarak da bu olumsuz durumun etkilerini taşımaktadır.

Vücudunuzda ve organlarda meydana gelen bazı ani değişikliklerde yine bu olumsuz durumların açıklaması olarak gösterilebilmektedir. Bu tarz bir rahatsızlık geçiren kişi temelinde; geçmişinde yaşadığı travmalarının etkisini taşıyor olabilir.

Stresli ortamda fazla yer almak ve bazı genetik opsiyonlar nedeni ile de bu tarz ruhsal hastalıklara sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı bağımlılık yapan tüketim maddelerini kronik bir şekilde kullanmak da yine hastalık nedenleri arasında olabilir. Bu maddeler; sigara, kafein ve diğer unsurlardır.

Panik Atak Belirtileri Nedir?

Panik bozukluk geçiren bir kişide ilk görülen yoğun endişe ve bilinmezlik halidir. Bu hale eklenen bir diğer belirti ise; kalpte hızlı çarpıntı ve bu çarpıntı sonucu el, ayağın titremesi durumudur. Aynı durum göğüste sıkışma ve ağrı ile de gerçekleşirken bunun sonucunda da müthiş bir halsizlik ve bitkinlik ile karşı karşıya kalınır.

Baş dönmesi ve nefes darlığı da yine etkileyici belirtilerdendir. Kimi kişi için bulantı ile başlayan belirtiler akabinde titreme, uyuşma, karında ağrı ve kontrol kaybı temelli davranışlar şeklinde seyreder. Kişide beliren uzun vadeli ölüm korkusu ve düşüncelere hâkim olamama durumu da oldukça can sıkıcıdır.

Panik Atak Tedavisi Nedir?

Panik bozukluk durumunda endişe durumu ve çeşitli olumsuz belirtiler hastayı çok yorabilir ve bitkin düşürebilir. Fakat telaşa mahal olmadan bu durumun belirlenmesi ve önüne geçilmesi ile bu belirtiler en aza indirgenebilmektedir.

1- İlaç Tedavisi

Hastalık; beyindeki sinir hücrelerinde bazı hormonal bozukluklar ile gün yüzüne çıkmaktadır. Bu bozuklukları düzene koymak için ilaç tedavisi tercih edilebilir.

2-Terapi

Terapi tekniğinde de başarılı sonuç alındığı sıklıkla görülmektedir. Terapi çeşitlendirmesi ile uzman bir hekimden yardım alarak tüm belirtileri en aza indirgeyebilir ve süreç sonunda başarı kaydedebilirsiniz.