Menu
2022-12-09 23:18:37
2 dk okuma süresi
Pozitif Düşüncenin Günlük Yaşama Etkisi

Pozitif Düşüncenin Günlük Yaşama Etkisi

Gündelik yaşantımızda hayatımızı etkileyen çok fazla etken vardır. Bu etkenler bazen küçük tesadüfler olsa da bazen de küçük bir enerji olabilir. Bu yüzden güne nefretle değil de sevinçle başlamak günümüzü güzelleştirecektir. Sabah kötü ve mutsuz ya da sinirli uyandığınızda genellikle gününüz kötü geçer. Çünkü kendinizi kısıtlayarak o günün hiçbir güzelliğini göremeyecek hale gelirsiniz. Fakat mutlu uyandığınızda gününüz hem neşeli geçer hem de kendinizi tamamıyla motive hissedersiniz. Tamamıyla kişinin kendi kafasında biten bir olaydır. Her zaman pozitif düşünmek mümkün olmasa da olabildiğince pozitif düşünmek hem günümüzü güzelleştirecek hem de bizim sağlığımızı arttıracaktır. Pozitif düşünce sayesinde kendinizi daha iyi hissedeceksiniz hatta neşenizi başkasına da bulaştırabileceksiniz.
Doğduğumuz andan itibaren insanların kendilerine ait bir düşüncesi, fikri oluşur. Bu düşünceler doğduğumuz yer, büyüdüğümüz aile gibi etkenlerle değişir ve farklılıklar gösterir. Düşünceler ise bir enerji kaynağıdır. Bu enerjiyi doğru ve pozitif şekilde kullanabilirsek hayatımıza bir pozitiflik katar. Bu da büyüklerimizin iyi düşün iyi olsun lafıyla aynıdır. Negatif düşünmeyi bırakıp pozitif düşünmeye başladığımız zaman iç huzurumuzu buluruz, dünya daha canlı ve her şey daha güzel görünür gözümüze. Bu yüzden pozitif düşünme ruhumuzu ve kalbimizi temizler. Bu da hem ruhsal hem de bedensel olarak bizi çeşitli hastalıklardan korur ve aynı zamanda da yaşama sevincimizi arttırır.

Pozitif Düşünce Arttırma Yolları

Pozitif düşünceyi arttırmak için belli bir teknikler vardır. Bu teknikler sayesinde hemen olmasa da belli bir süre sonrasında daha pozitif düşünmeye başlayacak ve olaylara daha pozitif bakacaksınız. İlk olarak bir kâğıt bir kalem ile eksik ve iyi yönlerinizi yazın. Mesela sanat konusunda ilgiliyseniz ama genel kültürünüz kötü ise bunu kâğıda not alın. Daha sonrasında eksik özelliklerinizi tamamlamaya çalışın. Böylece hem kendinizi tanıyacaksınız hem de eksik yönlerinizi görmüş olacaksınız. Karşınızdaki insanı ön yargıyla değil de içindeki sevgiye bakın. İnsanlar sizi ne kadar kırdıysa kırsın onları kendi içinizde affedin. Kimseye karşı nefret beslemeyin. Karşınızdaki kişiye kin tutmak yerine onu görmezden gelin.
Kimsenin mükemmel olmadığını fark edin. İnsanlar kendilerine ya da size hata yapabilir. Bunun bilincinde olun. Size yapılan en ufak hatada insanları silmeyin. Eğer sizi çok yaralamadılarsa onlara hatalarını söyleyin ve affedici olun. Ayrıca karşınızdaki kişi ile sizin davranışlarınız çok uyuşmuyor olabilir. Kimseyle aynı olmanıza gerek yok. Karşınızdaki kişiyi olduğu gibi kabul edin. Kimseye tepeden bakmayın, kimseyi de kendinizden üstün görmeyin. Başkalarınıza sıcak davrandığınız gibi kendinize de sıcak davranmayı öğrenin. Yaşadığınız anın değerini bilin. Sizin yakındığınız bazı konular bazıları için şükür olabilir. Bunu fark edin ve anlayın. Anın tadını olabildiğince çıkarmalısınız. Bunun için bir yere gittiğiniz zaman fotoğraf tabii ki çekinin ama her saniye çekerseniz anı siz kaçırmış olabilirsiniz. Kendinize sevgi göstereceğiniz gibi kendinize saygı gösterin. Sürekli olarak gelişmeye çalışın kendinize değer katın. Bu size iyi gelecektir.

Pozitif Düşünceyi Arttırmak

Pozitif düşünceyi arttırmak için tavsiye edilen bu teknikler çoğunlukla işe yarar. Fakat ne yazık ki yaramadığı durumlar oluyor. Bu durumlarda ister yüz yüz ister online psikolog ile görüşerek bütün sorunlarımızı çözebiliriz. Hayata daha pozitif bakmayı öğrenebiliriz. Bu sayede hem sağlığımız daha iyiye gider hem de hayatımız pozitif düşüncelerimiz sayesinde daha güzel görünür. Yaşama sevincimiz gelir ve bu sevinçle sürekli olarak kendimize zaman ayırabilir ve daha doğru yaşamayı öğrenebiliriz.