Menu
2023-02-24 12:40:36
2 dk okuma süresi
Psikolog ile Online Danışmanlık Nedir? Online Psikolog Avantajları ve Fiyatları 2022-2023

Psikolog ile Online Danışmanlık Nedir? Online Psikolog Avantajları ve Fiyatları 2022-2023

Online psikolog, psikoterapi veya danışmanlık hizmetlerinin internet yoluyla yapılmasıdır. Pedagog, psikolog, aile danışmanı, psikolojik danışman ve psikiyatrist gibi lisanslı ruh sağlığı uzmanları ile görüntülü sohbet edilebilmektedir. Online psikolog hizmetleri ve online psikolog fiyatları ile ilgili bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Online Psikolog Hizmetinin Avantajları

Online psikolog hizmeti, günlük hayatın getirdiği yoğun programlar nedeniyle ruh sağlığı uzmanı ile yüz yüze görüşme fırsatı yakalayamayan bireyler için en iyi alternatiflerden biridir. Önemli ölçüde zaman ayrılmasının gerektiği geleneksel yüz yüze yapılan seanslar, artık yerini online psikolog hizmetlerine bırakmaya başlamıştır. Başlıca, online psikolog danışmanlıklarının faydaları şunlardır:

 • Fiziksel rahatsızlıklara sahip olan bireyler için ruh sağlığı uzmanına erişim sağlar: Ruh sağlığı hizmetlerinden yararlanmak isteyen, ancak fiziksel veya zihinsel rahatsızlıkları olan bireyler için hareketlilik zorlayıcı olabilir. Bu yüzden, online psikolog hizmetleri onlar için faydalı bir seçenektir.
 • Tedavi herkes için kolaylıkla ulaşılabilirdir: Online psikolog hizmetleri aynı zamanda ruh sağlığı hakkında bireylere bilgi sağlamaktadır. Mücadele ettiğiniz işlevsel olmayan duygudurum bozukluklarınızla online psikolog sayesinde nasıl başa çıkabileceğinizi öğrenebilir ve yeni stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • İhtiyaca en uygun olarak ruh sağlığı uzmanı seçilebilir: Yardım almak istediğiniz konuda uzman olan ve size en iyi şekilde yardım edebilecek birçok ruh sağlığı uzmanlarıyla farklı siteler yoluyla eşleşebilirsiniz. Ek olarak, terapiye başladıktan sonra sağlık uzmanı ile kişiliklerinizin örtüşmediğini veya ihtiyacınız olan terapiyi alamadığınızı düşünüyorsanız her zaman başka bir online psikolog arayabilirsiniz.
 • Ruh sağlığı uzmanıyla görüşmek için hızlı bir şekilde randevu alınabilir: Online psikolog hizmetleri veren sağlık uzmanlarını bilgilerine internet siteleri yoluyla ulaşabilirsiniz. Daha sonra, şans vermeyi istediğiniz takdirde randevu alabilirsiniz. Ayrıca, randevu gününü ve saatini size en uygun olacak şekilde belirleyebileceğiniz imkanlar da bulunmaktadır.

Online Psikolog Hizmetinin Dezavantajları

Bazı ruhsal rahatsızlıkların semptomlarının tekrarlama sıklığı ve risk derecesi ileri düzeyde olabilmektedir. Bu yüzden online psikolog görüşmeleri, danışanlardan uzak bir şekilde yapıldığı için psikologların kriz anlarında hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermeleri açısından zor olabilir. Bu durum tedavi sürecini olumsuz etkiler. Online psikolog hizmetinin diğer bir dezavantajı ise, ruh sağlığı uzmanlarının danışanlarının beden dilinin bilgilerine kolaylıkla erişememesidir. Danışanların beden dili, ruhsal rahatsızlıkların semptomlarının belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu dezavantaj ise ruhsal rahatsızlığın teşhis aşamasında olumsuz bir etken olmaktadır. Elektronik cihazın arızalanması ya da internet bağlantısında sorunlar yaşanması da online psikolog hizmetlerinin dezavantajları arasında yer alabilmektedir. Terapi seansınızı aksatacak bu sorunlar tedavi sürecinizi yavaşlatabilir. Ek olarak, etik olmayan online psikolog fiyatları ile karşılaşabilirsiniz.

Online Psikolog Fiyatları Nelerdir?

Online psikolog fiyatları çeşitli sebeplere göre değişiklik göstermektedir. Sağlık uzmanınız sizinle yapacağı görüşme sonrası bütçenize uygun olacak şekilde terapi planınızı düzenleyebilmektedir. Online psikolog randevusu almadan önce aşağıdaki çeşitli faktörleri göz önünde bulundurulması gerekebilir:

 • Danışanın ruhsal rahatsızlığının türü (anksiyete, depresyon, stres, düşük özgüven, travma sonrası stres bozukluğu ve OKB vb.)
 • Danışanın ruhsal rahatsızlığının ciddiyeti
 • Ruh sağlığı uzmanının belirlediği seans türü (kısa ve uzun seanslar veya grup terapisi vb.)
 • Ruh sağlığı uzmanının belirlediği terapi türü (Psikodinamik Terapi, Gestalt Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi ve EMDR vb.)
 • Danışanın ruhsal hastalığına göre değişen terapi süresi
 • Sigorta kapsamı. Bazı terapiler sigorta dışında ya da kapsamında olabilmektedir.
 • Danışmanınızın uzmanlığı (Pedagog, psikolog, aile danışmanı, klinik psikolog ve psikiyatrist vb.)
 • Seans süreçleri ve online psikolog fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için Kartal Psikolog randevuları alabilirsiniz.