Menu
2023-02-23 11:34:15
2 dk okuma süresi
Sinirlenince Kendime Zarar Veriyorum

Sinirlenince Kendime Zarar Veriyorum

Self-injury adı da verilen kendine zarar verme çeşitli psikolojik rahatsızlıklar neticesinde görülebilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler “sinirlenince kendime zarar veriyorum bu durumu yaşamamak için ne yapabilirim?” gibi sorular yöneltmektedir. Bu durumun altında çok farklı psikolojik sebepler yatabilmektedir. Kişi kendi bedenini tahrip eder ve bundan bazen zevk alır bazen pişmanlık duyar. Sinirlenince kendine zarar vermek genellikle mevcut olan stres ile başa çıkamamanın göstergesidir. Herhangi bir kaçış yolu bulamayan kişiler, içlerindeki öfke kısmını ortaya çıkararak kendilerine zarar verirler. Bilekleri kesmek ya da cildinde sigara söndürmek ciddi psikolojik bozukluk bulgularıdır. Kendine vurma da aynı şekilde olmakla birlikte bu durumlardan herhangi biri ile karşılaşıldığı takdirde profesyonel bir yardım almak gerekmektedir.

Kendine Zarar Verme Nedir

Kendine zarar verme psikolojik rahatsızlıklar bağlamında karşılaşılan davranışlar arasındadır. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Kendine zarar verme nedir kısaca tanımlayacak olursak; kişinin kendisine kasıtlı ya da kasıtlı olmaksızın zihinlerindeki psikolojik acıyı dindirmeye yönelik olarak düşük öldürücü niteliğe sahip zararlar vermesidir. Bu davranışın kişilerde olup olmadığını anlamak için çeşitli adımlar izlenmektedir. Kişinin bileklerine ve benzeri yerlerine kesme, yakma ya da darp etme davranışlarının olup olmadığına bakılır. Fiziksel acı verme eylemi sırasında psikolojik olarak rahatlama ve bundan hoşnut olma gözlemlenebilir. Aynı zamanda kişi bu zarar verme eylemini gizlemek için toplumda hiç olmamış hiç yaşanmamış gibi davranır. Kişi bazen bu davranışlarını kendini cezalandırmak için de yapmaktadır. Başka insanları cezalandırmak ya da istediklerini yaptırmak için kullanan bireyler de bulmaktadır. Amaçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekle birlikte suçluluk, sinir boşalması ve anksiyete duygularının yaşandığı zamanlarda da yapılır.

“Kendine Zarar Verme” Tedavisi

Kendine zarar vermenin sebepleri kişiye özgü olarak çeşitlenmektedir. Stres sonucunda endorfin salgılanır ve doğal ağrı kesici olarak görev alır. Zihnin çözülme/yarılma evrelerinde ortaya çıkan bir sorun olabilir. Yüzleşme esnasında gerçekleşebilmektedir. Kişi vücutta biyokimyasal yanıtı temin etmek için de bu davranışı gerçekleştirir. Travmatik bir çocukluk ya da yaşantı sonucunda meydana gelebilir. Kendine zarar verme tedavisi için psikologlar, psikoterapistler ya da psikiyatristler aracılığıyla yardım alınabilir. Bu davranışın kaynağı uzmanlar tarafından bulunarak incelenir. Bu sebeple bir uzmana danışmadan incelenmesi sağlıksız olacaktır. Tedavi için uygun olan yöntem kişinin özelliklerine göre uzmanlar tarafından seçilir. İlaç ya da psikoterapi yardımı ile çözüme kavuşturulan hastalar bulunmaktadır. Bu sebeple sinir, üzüntü, kaygı gibi çeşitli nedenler sonucunda kendine zarar veren kişiler endişelenmemeli; vakit kaybetmeden profesyonel online psikolog ile bir yardım almalıdır.