Menu
2023-02-22 12:57:01
3 dk okuma süresi
Ücretsiz Online Psikolog Desteği Alınabilir Mi?

Ücretsiz Online Psikolog Desteği Alınabilir Mi?

Ücretsiz online terapi olur mu sorusu birçok kişi tarafından merak edilir. Böyle bir durum mümkün olmasa dahi online terapi size birçok avantaj sunar. Online psikolog, tedavi sürecinin sanal ortamı aracılığıyla sağlanır. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte online terapi de bir önceki yıla göre önemli ölçüde artmıştır. Sanal ortamlarda en sık kullanılan tedaviler e-posta, telefon ve görüntülü sohbet yoluyla yapılanlardır. Son yıllarda oldukça popüler hale gelen online tedaviler, genellikle şehir dışında yaşayan veya yüz yüze psikolojik destek hizmeti alamayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca pandemi süreci nedeniyle yüz yüze seansların mümkün olduğunca sınırlandırılması gerekmiştir. Bu nedenle günümüz bireyleri çoğu psikolojik destek almak için mümkün olduğunca online psikologlardan yararlanır. Bu terapi yönteminin kullanılmasından bu yana, en çok sorulan sorulardan biri ise bu terapinin yüz yüze terapi kadar etkili olup olmadığıdır. Pek çok insan sanal bir ortamda tedavinin aynı verimi sağlayıp sağlayamayacağını merak eder. Bununla birlikte, son araştırmalar, çevrimiçi terapinin yüz yüze terapi kadar etkili olabileceğini göstermiştir.

Online Psikologların Faydaları

Online terapi daha erişilebilir ve pratiktir. Çünkü terapistin ofisine gitmek için zaman harcamak zorunda kalmazsınız. Kendinizi rahat ifade edebileceğiniz ve hissedebileceğiniz her yerde seans yapabilirsiniz. Kırsal alanlarda yetkin bir psikoterapiste ulaşmak zor olabilir. Bu nedenle psikoterapi hizmeti almak için büyük bir şehre seyahat etmeniz gerekebilir ve düzenli seanslara katılmak zor olabilir. Bu durum psikoterapiden tam olarak yararlanmamızı engelleyebilir. Bu gibi durumlarda, çevrimiçi terapi finansal ve geçici olarak daha sürdürülebilirdir. Fiziksel hastalığınız nedeniyle bulunduğunuz yerden çıkamayabilirsiniz. Bu açıdan online terapi sayesinde psikoterapi hizmetleri daha fazla kişiye ulaşabilir. Her ne kadar ücretsiz online psikolog hizmeti olmasa da yine de bu hizmet size karşılanabilir fiyatlar da sunar.

Online Psikologlar Kimler İçin Uygundur?

Tüm danışanlar, çevrimiçi terapi için uygun değildir. Bu gibi durumlarda, online terapiye başlamadan önce danışanlar ile mümkün olduğunca az sayıda yüz yüze görüşme planlanabilir. Online psikologların, çevrimiçi olarak hizmet verirken danışanların terapi sürecini iyileştiren veya engelleyen faktörleri ele alması gerekir. Bu açıdan ön tedavi değerlendirilmesi yapılır. Herhangi bir nedenle yüz yüze terapi alamayan kişi, tedavi sürecini kesintiye uğratmamak için online psikoterapiye devam etmelidir. Bu açıdan online terapi, birkaç istisnai durum dışında tüm sorunları tedavi etmek için kullanılabilir. Bu istisnai durumlar, intihar ve şizofreni gibi insanları derinden etkileyen sorunlardır. Bazı durumlarda bu tür sorunlar online terapi için uygun olmayabilir. Bu sürecin anahtarı, kişinin yaşadığı sorunun boyutu ve nasıl tepki verdiğidir. Online terapi hizmetinden yararlanabilen kişiler ise pek çok avantajdan da yararlanabilir. Bu açıdan ücretsiz online terapi hizmeti verilemese de her kişinin bu hizmete ulaşabilmesi sağlanmaktadır.