Menu
2023-02-23 10:39:55
3 dk okuma süresi
Uyuşturucu Bağımlılığını Psikolog Tedavi Edebilir Mi?

Uyuşturucu Bağımlılığını Psikolog Tedavi Edebilir Mi?

Uyuşturucu bağımlılığını psikolog tedavi edebilir mi sorusunun cevabı için kısaca evet mümkündür. Madde bağımlılığı tedavi edilebilir bir sorundur. Ancak madde bağımlılığının tedavisi genellikle kendi başınıza mümkün değildir. Bunun nedeni, kullanılan maddelere bağımlılığın çok yüksek olmasıdır ve eğer maddeleri almazsanız ciddi yoksunluk belirtileri yaşarsınız. Bu nedenle bireyler madde kullanımını durdurmak için uzman kişilerden ve ailelerinden yardım almalıdır. Bağımlılık yapan madde bağımlılığının tedavisi, bağımlılık yapan maddeye ve kişinin özelliklerine bağlıdır. Madde bağımlılığı, kişilerin tedavi amaçlı veya fiziksel ihtiyaç duymadan bir maddeyi tüketmeleri ve artan tüketim sonucunda maddeye bağımlı hale gelmeleri ile ortaya çıkmaktadır. Bağımlılar, bağımlı oldukları maddeyi elde etmek için büyük çaba harcarlar ve o maddeyi tüketmezlerse ciddi eksiklik yaşarlar. Madde bağımlılığı bireyler için hayati tehlike oluşturan bir durumdur. Bu açıdan psikolojik destek almak önemlidir.

Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavisinde Psikolojik Desteğin Önemi

Uyuşturucu kullanımı birçok psikolojik sorunu beraberinde getirmektedir. Depresyon, intihar riski, anksiyete, panik atak, uyku bozukluğu, travma, dikkat eksikliği, hiperaktivite, öfke kontrol sorunları, kendine zarar verme gibi sorunlar uyuşturucu kullanımı ile ilişkilidir. Bağımlı kişiler, sorunlarını yönetmek için alkol ve uyuşturucu madde kullanmaya başlar. Kişinin bağımlılığı ve psikolojik sorunları bir kısır döngüye girer. Kişiler uyuşturucu kullanımı ile ilgili sorunlar yaşamaya başlarken, çeşitli sorunları olduğu için kullanmaya devam ederler. Çoğu durumda, insanlar kendileri için iyi olduğunu ve acılarını gidereceğini düşünerek madde tüketmeye başlarlar ve kullanmaya devam ederler. Ancak onlar için kısa bir süre de olsa bir süre sonra bu etki ortadan kalkar ve o kişinin sorununa bir sorun daha eklenir. Bu aşamada madde bağımlılığı psikolojik tedavi ile ortadan kaldırılabilir. Çünkü uyuşturucuyu bıraktıktan sonra tekrar kullanımını önlemek için psikolojik destek de önemlidir. Ayrıca maddenin yeniden kullanımın önlenmesi ve uzun süreli yapılmasının sağlanması tedavide önemli bir adımdır.

Uyuşturucu Bağımlılığı Tedavisinde Psikolojik Destek Nasıl Sağlanır?

Uyuşturucu bağımlılığın psikolojik boyutları değerlendirilirken, bağımlılığın başlangıcını, bağımlılık süresini, bağımlılığın tedavi sürecini ve tedavi izlem süresini birlikte kontrol etmek ve böylece genel sonuçlara varmak gerekir. Bu aşamada ise uyuşturucu bağımlılığı tedavisi bir psikolog tarafından ele alınabilir. İlaç tedavisi ve hasta ile bireysel terapi ve grup terapisi kullanımı ile gerçek sonuçlara ulaşılabilir. Doktorlar ve psikologlar arasında yapılan tartışmalarda, yatarak tedavilerini tamamlayanların ayakta tedavilerine devam edilerek bağımlılık tedavi sürecinin devam ettirilmesi gerekliliği bağımlılığın psikolojik boyutlarının ne kadar hassas olduğunu göstermektedir. Ayrıca madde bağımlılığının tedavi sürecinde maddeyi tüketen kişinin ailesi ve çevresi de önemli rol oynamaktadır. Tedavi sürecinde madde kullananları anlamak, pozitif olmak ve desteklemek çok önemlidir. Kınama ifadeleri ve ne yapılması gerektiğine dair sürekli tavsiyeler genellikle geri tepebilir. Bu yüzden bir online psikolog ile beraber bu süreci yönetmek daha olumlu sonuçlar verecektir.