Menu
2023-02-23 15:37:23
3 dk okuma süresi
Xanax Nedir?

Xanax Nedir?

Xanax psikiyatrik bir ilaç olarak en sık bilineneler arasındadır. Xanax nedir sıklıkla tercih edilen bir sakinleştirici olması sebebiyle merak edilmektedir. Beyindeki kimyasalları etkileyerek kişinin yaşamakta olduğu korku ve endişe nöbetlerini hafifletmede kullanılır. Bağımlı olma riski nedeniyle doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Bu sebeple genellikle kısa süreli olarak kullanıma sunulmaktadır. Doktor kontrolünde kullanılmadığı takdirde ciddi etkilere yol açar. Kişide çok şiddetli kaygı ve zihinde karmaşaya neden olur. Uyku yoksunluğu neden olduğu diğer etkiler arasında bulunmakla birlikte doktor kontrolünde aşamalı bir biçimde bırakılması gerekmektedir. Uyuşturucu etkiye sahip bazı ilaçlar ile kullanımı ölümcül olabilmektedir. Alkol ile tüketimi kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Panik bozuklukları için en etkili tercih edilen yeşil reçeteli ilaçlardandır. Oval bir şekle sahip olup; bir yüzü düz ve diğeri çentiklidir. Bölünebilir yapıda bulunmakla birlikte alprazolam etkin maddesine sahiptir. Kısa süreli tedavilerde kullanılmakla birlikte hızlı sonuç alınması gereken durumlarda tercih edilir.

Xanax Ne İçin Kullanılır?

En çok kullanılan psikiyatrik ilaçlardan birisi olan Xanax ne için kullanılır merak edilmektedir. Genellikle anksiyete bozukluğu tedavisinde tercih edilmektedir. Panik atak yaşayan hastalar için hızlı sonuç veren seçeneklerden birisidir. Depresyon hastalarının yaşamakta olduğu endişe nöbetleri ile mücadelede oldukça etkili bir ilaçtır. Alprazolam etkin maddesi ile beyinde salgılanmakta olan kaygı maddesini azaltmaktadır. Çok hızlı bir şekilde kana karışmasına karşın kişinin fiziksel özelliklerine ve zihinsel durumuna göre etki süresi değişebilmektedir. Yani kişinin yaşı ve kilosuna ek olarak kullandığı andaki zihinsel durumu etki süresi üzerinde belirleyicidir. 5 dakika en erken şekilde etki ettiği süre olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat en geç 1 saat sürede etkisini göstermeye başladığı görülmektedir. Genellikle 2 veya 4 saat olmak üzere etkisini sürdürmektedir.

Xanax Yan Etkileri

Xanax kullanım itibariyle doktor kontrolünde dikkatlice yapılması gereken bağımlılık riski bulunan bir ilaçtır. Kullanımı sırasında çiğnenmeden yutulması tavsiye edilir. Aç veya tok içilebilir olmasına karşın mide bulantısı yaşamamak adına tokken kullanılması tavsiye edilir. Kişi ilacı almayı unuttuğu takdirde unutulan dozu tamamlamak adına çift doz almamalıdır. Doz aşımı kişide çeşitli kompklikasyona yol açabilmektedir. Kişi kendi başına doz artırımı yapmak gibi bir hata yapmamalıdır. Kullanımın aniden kesilmemesi gerekmektedir ve bu nedenle doktor tarafından aşamalı olarak yönlendirilmesi gerekir. 4 haftadan fazla süre ile reçete edilmemektedir. Toplamda tedavi süresi ise 8 veya 12 hafta sürmektedir. Xanax yan etkileri ise kullanan ya da kullanacak olanlar tarafından merak edilmektedir. Depresyon ve huzursuzluk en sık görülen yan etkilerdendir. Yorgunluk, sersemlik ve uyuşukluk fiziksel olarak sıklıkla görülür. Odaklanmada güçlük, unutkanlık, konuşmada güçlük, baş dönmesi, ağız kuruluğu, vertigo, kabızlık, cinsel istekte azalma veya artma sıklıkla görülen yan etkiler arasında bulunmaktadır. Şiddetli yan etkiler görülmesi halinde ise mutlaka doktor ile iletişim kurmak gerekir.