Menu
2022-12-30 16:09:23
2 dk okuma süresi
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı nedir? Boğaz ağrısını soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların en önemli eşlikçisi olarak görüyoruz. Boğazımızda hafif bir acı ile hissedilen bu durum evde bazı doğal yöntemlerle giderilebilir. Boğaz ağrısı için doğal yöntemler ve uygulamalar çoğunlukla ilk başvurduğumuz çareler olsa da ilerleyen rahatsızlıklar için tıbbi bir yardım gerekebilir.
Yutkunmakta zorluk, şişlik, acı ve ağrı hissi ile ortaya çıkan boğaz ağrıları çok sayışa farklı hastalığın belirtisi de olabilir. Boğaz ağrılarını çoğunlukla viral ve bakteriyel rahatsızlıkların bir belirtisi olarak görürüz. Bununla birlikte alerji, kuru hava, reflü, çevre kirliliği, travmalar gibi durumlardan da kaynaklanabilir

Boğaz Ağrı ve Enfeksiyonlarını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Normal şartlarda hemen herkeste görülen bir durum olan boğaz ağrıları bazı bireyler için daha sık ortaya çıkan durumlar olabilir, boğaz ağrısı nedenleri bu bireyler için daha basit düzeydedir. Bağışıklık sistemi diğer insanlara göre daha zayıf olan bu kişiler sıklıkla boğaz ağrısı çeker ve risk grubunda yer alır.
Sigara faktörü her zaman bireyi tüm hastalıklara daha açık bir hale getirir. Kişi pasif içici olarak bile bu dumana maruz kalıyorsa zaman içinde boğaz ağrısı çekebilir. Boğaz ağrılarının %90’dan fazlası virüs kaynaklıdır ve hasta kişilerle oluşan temas da bireyi enfeksiyonlara karşı daha açık hale getirir.

Boğaz Ağrısından Korunmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • El ve beden temizliğine çok dikkat ediniz. Hapşırma, öksürme vb. durumlarda ellerinizi olması gerektiği gibi yıkamayı ihmal etmeyiniz.
  • Toplu alanlarda kendinizi koruyun ve mutlaka dezenfektan kullanın.
  • Hasta olduğunu bildiğiniz kişilere temas etmekten mutlaka kaçınınız.
  • Genel sağlık durumunuza her zaman dikkat edin, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme hayatınızın bir parçası olsun.

Boğaz ağrısından korunmak için dikkat edilmesi gereken öneriler önemlidir, unutmayınız ve eğer yutkunma da ileri derece de zorlanma yaşıyorsanız, ateşiniz yüksekse, ses kısıklığı, kulak ağrısı, konuşma da zorluk vb. durumlar içindeyseniz hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurunuz.

Boğaz Ağrıları İçin Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Hafif seyreden boğaz ağrıları için bitkisel yöntemler olması mümkündür. Bitkisel kaynaklı bu yöntemlerle boğaz ağrınız hafifleyebilir ve rahatlayabilirsiniz.

  • Bal: Boğaz ağrısı için birebir olan bu besin, öksürüğün azalması içinde kullanılabilir. Ilık suyun içinde eritebilir, ya da sadece kaşıkla da tüketebilirsiniz. Tahriş olan boğaz için yumuşatıcı ve antibakteriyel özelliktedir.
  • Papatya Çayı: Boğaz acısında ve tahrişinde sıcak bir şeyler tüketmek oldukça etkilidir. Boğaz sürekli tahriş olduğu için papatya çayı onu nemlendirecek ve Anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde yaşadığınız tüm zorlukları azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Elma Sirkesi: Kullandığınız sirkenin doğal olduğundan eminseniz boğaz ağrıları için antibakteriyel özelliğinden yararlanabilirsiniz. Sirkeli suyla gün içinde yapılan gargara boğazı yumuşatır ağrılarınızı hafifletebilir.
  • Ada Çayı: Antibakteriyel olma özelliğine sahip bir diğer çay da adaçayıdır. Gargara yapabilir ya da çay olarak da tüketebilirsiniz. Ada çayı boğazda doğal biçimde bulunan mukozayı korur ve zarar görmesini engeller.