Menu
2023-02-23 10:53:50
2 dk okuma süresi
Öfke Kontrolü Nasıl Tedavi Edilir?

Öfke Kontrolü Nasıl Tedavi Edilir?

Öfke şiddetli bir duygudur ve çoğu zaman saldırganlığa dönüşebilir. Genellikle adaletsizlik ve hayal kırıklığı için hissedilen bu duygu, düşünme, akıl yürütme ve karar verme gibi bilişsel süreçlerin bozulmasına yol açar. Öfke kontrolü tedavisi, istenmeyen sonuçlara yol açan öfke sorunu için oldukça önemlidir. Bu tedavi, bir kişinin öfkesinin sıklığına ve yoğunluğuna odaklanır. Öfkeli durumlarda, kişinin daha işlevsel hale gelmesine ve sorunla başa çıkmasına olanak tanır. Bu açıdan bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa yüz yüze veya online terapi konusunda uzman olan bir online psikologdan yardım alabilirsiniz. Çünkü öfke tedavi gerektiren bir durumdur. Öfke kontrolü tedavisinin amacı ise kişinin öfkesini yatıştırmaktır. Bunun olması için ilk yapmanız gereken öfkenizin nedenini belirlemektir.

Öfke Kontrol Bozukluğu Nedir?

Öfke kontrolü çocukluk yaşlardan başlayan bir durumdur. Ancak, herkesin iyi bir çocukluk geçirmemiş olması veya kötü olaylar ya da tutumlar yaşaması mümkündür. Bu gibi durumlar öfke kontrol bozukluğuna yol açabilir. Bu kişiler mutluluk hormonunun yapısı ve işlevi ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilirler. Diğer nedenler, çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan epik ve cinsel istismar olabilir. Öfke kontrolünün bozulması çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet ve depresyon gibi durumlar öfke kontrol bozukluğunun tetikleyicisi olabilir. Bu nedenle, bu durumun hızlı bir şekilde tanınması ve ele alınması gerekir. Öfke gibi güçlü duygular vücutta fiziksel değişikliklere neden olur. Bu açıdan çarpıntı, yüksek tansiyon, baş ağrısı, uzuvlarda karıncalanma, ellerde terleme ve göğüste sıkışma gibi semptomlar görülebilir. Bundan dolayı öfke kontrolü nasıl tedavi edilir sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke, herkesin içinde var olan bir duygudur. Ancak öfkenizi kontrol edemezseniz, bunun sonucu yıkıcı olur. Öfkelendiğinizde kendinizi kaybettiyseniz, sinirlenip kendinize veya bir başkasına zarar verecek noktaya geldiyseniz, öfke yönetimi tedavisine ihtiyacınız var demektir. Öfke kontrolü terapisi çeşitli şekillerde olabilir. Ortaya çıkan hastalığın şiddeti ve sıklığı tedavinin seyrini belirler. Bazı durumlarda psikoterapi yeterlidir. Psikoterapi, öfkeyi tedavi etmenin etkili bir yoludur. Terapötik süreçte, amacı gerçekçi olmayan düşüncelere müdahale etme becerisini kazandırmak olan kızgın düşünce türleri ön plandadır. Tedavi süreci ayrıca iletişim ve problem çözme becerilerini geliştirmeye odaklanır. Bireydeki değişim isteği ve motivasyonu tedavi sürecinin temelidir ancak çalışmanın etkililiği tedavi sürecinde konuşulan ve geliştirilen yöntemlerin düzenli olarak uygulanmasını gerektirir. Ayrıca buna ek olarak ilaç tedavisi de uygulanabilir. Ancak öfke kontrolü için ilaç alırken tedaviye ara vermeden düzenli olarak almak çok önemlidir. Tüm bu tedavilerin amacı ise, öfkeyi tamamen ortadan kaldırmak değildir. Bunun aksine öfkeyi kabul edilebilir bir düzeye indirmektir. Öfke kontrolünü tedavi ederken kişinin yakın çevresinin tedaviyi desteklemesi çok faydalıdır. Bu, süreci hızlandırır ve basitleştirir.