Menu
2023-02-23 15:28:02
3 dk okuma süresi
Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Doğumdan itibaren gelişmekte olan özgüven nedir kişisel gelişimimiz için bilmek gerekiyor. İçsel bir özellik olmakla birlikte hayatı daha dengeli bir şekilde yaşamımıza yardımcı olmaktadır. Özgüven, kişinin kendi potansiyelini bilmesi açısından çok önemlidir. Güvenilmediği takdirde var olan bir kaynağı, madeni kullanmamaya benzemektedir. Bu sebeple hayatı daha iyi bir şekilde yaşayabilmek için kişinin özelliklerini değerlendirmesi gerekir. Özgüven bazen olanı değil; kazanılabilecek özellikleri de kullanmayı sağlamaktadır. Kişi kendisine güvenerek gerekli bilgileri öğrenebilir ve hayatında bunları kullanabilir. Bu sebeple kendinden emin bir şekilde adımlar atması gerekir. Kendine güvenmemek hedefe giden yolda engel oluşturmaktadır. Kişinin kendisine koyduğu bir engel olarak düşünülebilir. Aynı zamanda sosyal ilişkilerinde de sıkıntılar meydana getirir. Aile yaşamında anlaşmazlıklar, ilişkilerde dengesiz birtakım durumlar doğurabilmektedir. Kendini küçümseyen tavırlardan kaçınmak için özgüveni nasıl kazanacağını bilmek gerekmektedir.

Özgüven Eksikliği Neden Olur?

Özgüveninde eksiklik bulunan kişiler yaşamdan korkma eğilimine sahiptir. Özellikle yanlış anlaşılması korkusundan mustariplerdir. Saklanma iç güdüsü ile hareket ederler. Genellikle asosyal bir kişiliğe bürünerek içlerine kapanırlar. Yeni bir işe başlamak bu kişiler için korkunç bir adım gibi gelebilir. Kendilerini iş veya ilişki için yetersiz hissetmektedirler. Kendilerini önemsiz görmektedirler. İşlevsiz ve değere sahip olmayan bir kişi olduklarını düşünebilirler. Karar almak konusunda sıkıntılar çekebilirler. Fiziksel görünüşlerini beğenmeyebilir; eleştirilere karşı alıngan olabilirler. Özgüven eksikliği genellikle kişinin gelişme döneminde karşılaştığı birtakım sosyal etkenler neticesinde meydana gelir. Bunun yanı sıra sevilen birinin vefat etmesi neticesinde de olabilmektedir. İşini kaybetmek neticesinde de özgüvende eksiklik olurken aynı zamanda romantik bir ilişkinin bitmesi sonrası da kişi bu durumu hissedebilmektedir. Özgüven eksikliği yaşıyorsanız uzman online psikolog yardımı alabilirsiniz.

Nasıl Özgüvenli Olunur?

Kendiniz hakkında daha olumlu düşünceler kazanmak ve başkalarına ihtiyaç duymamak için özgüven kazanmanın gerekliliğinden bahsedilmektedir. Kişinin yetenekleri konusunda olumlu yargılara sahip olması hayatında bunları kullanarak önemli yerlere gelmesine yardımcı olacaktır. Değerli ve güçlü olduğunuzu hissetmek için nasıl özgüvenli olunur bazı hususlara dikkat edebilirsiniz;

 • Sizi aşağı çekerek özgüveniniz üzerinde negatif etkide bulunan insanları hayatınızdan çıkarın ya da ciddiye almayın.
 • Kendiniz hakkında pozitif olumlamalarda bulunun.
 • Vücut dilinizi değiştirerek daha özgüvene sahip bir görünüme bürünün.
 • Zihninizde durmak bilmeyen olumsuz düşünceleri bir kenara bırakarak mücadele edin.
 • Kendinizi yetersiz hissettiğiniz konularda gelişime açık olun.
 • Hayatınızda bulunan güzel şeyleri, minnettarlık duyduğunuz durum ve kişilerden bir liste yapın. Daha sonra bu listenin size ilham verdiğini göreceksiniz. Görebileceğiniz ya da ihtiyacınız olduğunda çıkarıp bakabileceğiniz bir yere koyun.
 • Kendinizi ödüllendirin.
 • Güçlü yanlarınızın farkına varın.
 • Engeller ile karşılaştığınızda alternatif yollar veya bunu aşmak için çözümler geliştirin.
 • Çok yoğun düşüncelere kapıldığınız takdirde kendinize zaman verin ve durumu sakinleştiğinizde düşünün.
 • Olumsuz varsayımlar kurmayı bırakın.
 • Ulaşılabilir hedefler belirlemeye çalışın.