Menu
2023-02-24 11:38:52
2 dk okuma süresi
Selectra Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?

Selectra Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?

Selectra, beyinde bazı kimyasal dengeler üzerinde aktivitesi olan SSRI grubuna dahil ilaçlardan biridir. Seçici serotonin geri alım inhibitörü olarak işlevsellik gösteren Selectra, ruhsal olarak kişilerde ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarının giderilmesini sağlıyor. İçerisinde etken madde olarak sertralin barındıran bu ilaç başta depresyon olmak üzere panik atak, obsesif kompulsif bozukluk ve anksiyete rahatsızlarını gidermek için kullanılıyor. Travma sonrası stres bozukluklarında da yine hekimler uygun gördüklerinde bu ilacı danışanlarına yazabiliyorlar. Selectra’nın işlevselliğindeki en temel özellik, insan beyindeki serotonin hormonu miktarını artırmasıdır. Bunu sağlamasıyla birlikte kişilerde ruhsal açıdan bazı olumlu değişim ve gelişmeler meydana geliyor.

Selectra Mutluluk Verir mi?

Selectra, belirli bir düzende vücut üzerinde işlevselliği bulunan ilaçlardan biridir. Depresyon genellikle bu ilacın tedavi noktasında en sık şekilde kullanıldığı rahatsızlıktır. Hekimlerin uygun gördüğü kişilere onu vermeleri neticesinde belir bir süre kullanımdan sonra etkiler ortaya çıkmaya başlar. Eksik serotonin düzeylerinin tamamlanması ve hormonların yerine konması sonrasında kişiler kendilerine bir mutluluk ve rahatlama hissedebiliyorlar.

Selectra Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Antidepresan grubunda ilaçlardan biri olan Selectra’nın kullanımında insanlar bazı hususlara dikkat etmelidirler. Uzun vadede ilaçtan tam bir verimliliğin alınabilmesi açısından her bir kişinin bazı konular önem vermeleri gereklidir.

  • Etkileşime geçecek başka ilaçların alınmaması,
  • Günlük belirtilen dozdan fazla kullanılmaması,
  • Ek bir rahatsızlığın olması halinde doktora danışılması,
  • İlaç kullanımı sürecinde ortaya çıkan yan etkilerle akalı hekimin bilgilendirilmesi,

Selectra’yı düzenli olarak alması gereken kişilerin mutlaka bu önemli unsurları göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

Selectra Bağımlılık Yapar mı?

Çoğu insan antidepresan ilaçların bağımlılık yapması konusunda bir merak içerisinde olabiliyor. Diğer ilaçlar için olduğu gibi Selectra’ya yönelik olarak da bu sıklıkla sorulabiliyor. Genel olarak biliniyor ki SSRI grubunda yer alan ilaçlar, herhangi bir şekilde bağımlılık yapmıyorlar. Ancak insanlar istenmeyen bazı yan etki problemleriyle bu süreçlerde karşılaşabiliyorlar. Doktorun uygun gördüğü zaman zarfından daha fazla şekilde bu ilacı almamak gerekiyor. Bağımlılık yapmasa da her şeyin kontrol altında tutulması açısından kullanım süreleri de önem arz ediyor.

Selectra Bırakınca Ne Olur?

Antidepresanların bir süre kullanımdan sonra bırakılmaları, bazı etkinlerle insanları karşılaştırabiliyor. Selectra için de aynı durum söz konusu oluyor. İnsanlarda bazı yoksunluk belirtileri bu süreçte ortaya çıkabiliyor. Bunlar arasında çarpıntı hissi, uykusuzluk, dalgınlık, üzüntü hali veya bir ölçüde iç sıkıntısı hisleri ortaya çıkabiliyor. Ancak doğru bir tedavi planlaması çerçevesinde hareket edildiyse ve kişideki sorunlar iyi şekilde çözümlendiyse bu etkiler de genellikle bir süre sonra ortadan kayboluyorlar.

Sertralin Ne Kadar Sürede Etki Eder?

SSRI grubunda ilaçlardan biri olan Selectra’da Sertralin etken maddesi bulunuyor. İlacın etkileri genellikle kullanımdan 4 ila 6 hafta sonra ortaya çıkıyor. Kişide belirgin bir şekilde bazı düzelmeler meydana gelebiliyor. Ancak mutlaka en iyi sonuçları alabilmek için bir uzman doktor kontrolünde insanların süreci yönetmeleri gerekiyor. Burada paylaşılan bilgiler tamamen bilgi verici amaçlı olduğundan mutlaka Selectra’yı kullanmadan önce bir doktora danışılması önem taşıyor.