Menu
2023-02-23 10:52:06
3 dk okuma süresi
Boşanma Sonrası Depresyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Boşanma Sonrası Depresyon Nasıl Ortaya Çıkar?

Boşanma sonrası depresyon sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hayatınızın önemli bir parçası haline gelmiş birinden ayrıldığınız zaman, o kişiyi kaybetmek derin bir izler bırakabilir. Ayrılık ve boşanma gibi konular kişi üzerinde ciddi bir psikolojik yük oluşturabilir. İnsanların zihinlerinde boşanma sadece ilişkinin sonu değil, geleceğe yönelik umutlu beklentilerin de gerçekleşmemesi ile ilişkilendirilir. Çünkü bireyler boşanma ile birlikte birdenbire yalnız kalabilir ve geleceğe yönelik önce den yapılmış ortak bir planın alternatifini kısa sürede düşünemeyebilir. Bu ara dönemde ortaya çıkan boşluk fark edilmez ve yeterli psikolojik destek alınmaz ise zamanla kaygı ve depresyon gibi duygular kişide artabilir. Bunlara ek olarak stres ve öfke yapıları da oluşabilir. Bu tür duygular ise motivasyon eksikliğine yol açabilir. Kişi hayata karşı motivasyon düşüklüğü yaşayabilir. Bundan dolayı bu süreçte psikolojik destek alınması oldukça önemlidir.

Boşanma Sonrası Depresyon Belirtileri

Boşanma sonrası depresyon belirtileri aşırı uyuma ya da hiç uyumama isteği ile kendini gösterebilir. Bunun yanı sıra yeme bozuklukları olarak ta ortaya çıkabilir. Çünkü boşanma sonrası insanlar zihinlerinde bir kayıp yaşadığını ve bu kaybın yerinin doldurulmasının mümkün olmayacağını düşünebilmektedir. Bu gibi durumlarında yaşanması ve hissedilmesi oldukça normal bir süreçtir. Fakat olumsuz duyguların hissedilmesinin süresi ve yoğunluğu gereğinden fazla olursa burada sıkıntılar baş göstermeye başlar. Bu kayıpların getirdiği özlem ve eksiklik duygusunu kabul edip hayata devam edilmelidir aksi taktirde insanlar depresyon gibi oldukça zorlu bir sürecin içerisinde kendilerini bulabilirler. Depresyon dönemlerinde insanlar genellikle yaşadıkları olaylara karşı istekli olmayabilirler ya da duygularının en dip veya en yükseklerde yaşayabilirler bu gibi durumlar bireylerin psikolojik ve fizyolojik zararlar görmesine neden olur. Bu tanıyı koymak ve gerekli tedaviyi görmek için bir psikolojik yardım alınması gerekir.

Boşanma Sonrası Depresyon Nasıl Atlatılır?

Boşanma sonrası depresyon nasıl atlatılır sorunuz için birkaç öneriyi göz önünde bulundurabilirsiniz. Öncelikli olarak bir psikiyatr ya da online psikolog ile terapi seansları gerçekleştirebilirsiniz boşanma gibi insanların hayatını oldukça etkileyecek durumların bir uzmanın gözetimi altında yaşanması ve atlatılması en sağlıklı olandır. Uzman terapistinizin tavsiyelerine kulak vererek olumsuz etkileri en aza indirebilirsiniz. Uzman gözetimi altında olduktan sonra kısa bir süreliğine tatile çıkıp rahatlayabilirsiniz. Kendi durumunuzu değerlendirebilir ve hayatınızla ilgili bir takım kararlar verebilirsiniz. Ayrıca boşandığınız kişiyi size hatırlatan eşyaları da göz önünden kaldırabilirsiniz. Bunun yanı sıra beraber gittiğiniz mekanlardan bir süreliğine uzak durabilirsiniz. Ancak kendinizi dış dünyadan soyutlamamanız oldukça önemlidir. Hayatınıza egzersizi dahil edebilirsiniz. Egzersiz, hobiler ve sizin rahatlamanıza yardımcı olacak aktiviteler stres ve üzüntüyü azaltmanın başlıca yolları arasındadır. Derin nefes egzersizleri psikolojik ve fizyolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu açıdan oksijenin yoğun olduğu yerlere öncelik verebilir ve açık havada yürüyüş yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak duş alma rutininizi sıkılaştırabilirsiniz. Çünkü suyun tedavi edici ve yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca bu süreçte aile desteği de çok önemlidir. Sizi olumlu yönde etkileyecek insanlarla birlikte vakit geçirebilirsiniz. Çünkü bu zorlu süreci onlarla paylaşmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Tüm bunların yanı sıra profesyonel bir yardım da alabilirsiniz.