Menu
2022-12-09 23:16:38
3 dk okuma süresi
Doğru Tekniklerle Odaklanma

Doğru Tekniklerle Odaklanma

Odaklanma hayatımızın en önemli özelliklerinden biridir. Odaklanma sayesinde akademik başarı kazanıp sağlam bir meslek edinebiliriz. Geleceğimizi daha emin ve doğru kurabiliriz. Sadece akademik olarak da değil sosyal hayatta da odaklanma çok önemlidir. Odaklanma yeteneğimiz sayesinde karşımızdaki kişiyi güzel dinleyebiliriz. Söylediği her şeyi dikkatle dinlediğimizi gören kişi onu önemsediğimizi düşünerek mutlu olacaktır. Bu yüzden odaklanma çok önemlidir. Hayatımızda odaklanma durumunun eksik olması bizim geleceğimizi riske atan bir durumdur. Üniversite sınavına hazırlanan bir genç ders çalışırken odaklanmazsa kitap önünde başka şeyler düşünür. Her ne kadar çalıştığını sansa da odaklanamadığı için doğru bir şekilde çalışmış olamaz. Bu yüzden doğru tekniklerle odaklanma yeteneği kazanmak çok önemlidir.
Odaklanmayı güçlendirmek için pek çok yol vardır. Ama ilk olarak bulunduğunuz ortam çok önemlidir. Dikkatinizin dağılmaması için kafanızı karıştıracak unsurların etrafta bulunmaması gerekir. Örneğin siz ders çalışırken gelecek bir bildirim sesi tüm dikkatinizi dağıtacağı için telefonunuzu kapatmalısınız. Kapattığınız telefonu geri açma dürtüsünden kaçınmak için göremeyeceğiniz bir yere kaldırmalısınız. Yani çekmecenize koyabilir ya da ailenize verebilirsiniz. İşte odaklanmanızın dağılmaması için kendinize sessiz bir alan yaratmayı deneyebilirsiniz. Özellikle ofiste çalışıyorsanız bu iş zor olabilir ama kahvenizi alırsanız kendinizi herkese karşı kapatmayı başarabilirsiniz. Bu şekilde basit teknikler uygulayarak çok rahat bir şekilde odaklanabilir ve kendinizi geleceğe daha sağlam hazırlayabilirsiniz.

Odaklanmayı Arttıracak Tavsiyeler

Odaklanmanızın artması için belli birkaç kural vardır. Bu kurallar genel olarak insanlarda işe yarar. Derse ya da işe ilk çalışmaya başladığınız zaman alışmak için pomodoro tekniğini uygulamalısınız. Bu sayede çalışmayı öğrenebilirsiniz. Diğer bir yandan ders çalışmaya başladınız ama odağınız kısa bir süre sonra dağılıyor ve toplamakta zorluk çekiyorsunuz. O halde de pomodoro tekniği sizin için oldukça uygun olacaktır. Bu teknik sayesinde 25 dakika ders 5 dakika mola yaparak çalışma yapabilirsiniz. Verimsiz geçecek 1 saat yerine oldukça verimli geçecek 25 dakika daha etkili olacaktır. Günde 3-4 saat olacak şekilde pomodoro uygularsanız eğer odaklanmanız artacak ve çalışırken daha fazla verim alacaksınız.
Odaklanmayı arttıracak tavsiyeler kişiden kişiye değişebilir. Yani bir teknik sizde hiç işe yaramazken bazı kişilerde de oldukça etkili olabilir. Pomodoro tekniği de bu şekilde olabilir. Sizin odaklanma süreniz uzun sürüyorsa eğer pomodora size uygun olmaz. 25 dakika sonucunda yeni yeni odaklanmaya başladıysanız eğer mola vermek uygun olmayacaktır. Bunun yerine 40 dakika ders 10 dakika mola şeklinde kendi temponuzu bulabilir ve buna uyabilirsiniz. Ayrıca kaliteli bir uyku sizin için oldukça verimli olacaktır. Odaklanma süreniz hızlıca artacak ve kendinizi daha dinç hissetmeye başlayacaksınız. Bunun için uyumadan 3-4 saat önce kafein almamalı, gün içerisinde hareket etmeli ve uyumaya en az 1 saat kala yemek yemeyi bırakmalısınız. Uyumadan önce kitap okumanızda uykunuzu kaliteli yapacak bir diğer faaliyet olacaktır. Sabah kalktığınızda da yapacaklar listesi hazırlarsanız eğer güzel bir gün sizi bekliyor olacak.

Odaklanamama Durumu

Her teknik herkese uygun olacak diye bir kaide yoktur. Siz odaklanmak için her tekniği uyguladıysanız ama hala sorun yaşıyorsanız en doğru tekniği bulmak için psikoloğa gitmelisiniz. Eğer gitmek için zamanınız yok ise online psikolog randevusu alabilir ve evinizin rahatlığında görüşebilirsiniz. Bu sayede psikoloğunuz sizi tanıyarak size özel olan tekniklerini anlatacak ve sizin için bir plan oluşturacaktır. O plana uyduğunuz takdirde odaklanma sorununuz ortadan kalkacak, arkadaşlarınızla iletişiminiz güçlenecek hem de kariyerinizde başarı yakalayacaksınız.