Menu
2022-12-09 23:01:00
2 dk okuma süresi
İlişkilerde Mutluluğun Sırrı: Farkındalık

İlişkilerde Mutluluğun Sırrı: Farkındalık

İnsan doğası gereği yalnız olmak istemez. Yanında hep onu seven, onu takdir edecek ve sonsuz güvenebilecek birini ister. Bu çoğu kişilerde ilişki olsa da çoğu kişilerde de arkadaşlıktadır. İlişki kurmak göze çoğu zaman korkunç gelir. Çünkü kendini başka birine açıyor ve hayatını başka biriyle paylaşıyorsun. Bir anda senin her şeyin olabiliyor. Mutlu ilişkide bu sonsuza kadar giderken ne yazık ki çoğu ilişki belli bir süre sonra bitiyor. İlişkide mutlu olabilmek için pek çok yol vardır. Çoğuna göre ilişkide sonsuz sevgi yetse de çoğunda saygı oldukça önemlidir. Ama genel olarak bakıldığında ilişkilerde mutluluğun sırrı kesinlikle farkındalık diyebiliriz.

İlişkilerde Farkındalık Nedir?

Bir ilişkiye başlamadan önce ilişkiniz için hazır olmanız çok önemlidir. Bu hem uzun ve mutlu bir ilişki için gereklidir hem de partneriniz için önemlidir. İlişkiye başlamadan önce kendinizi bulmak ve tanımak çok önemlidir. Bir ilişkide neden ve nasıl sevdiğimizi bilmek ilişkide farkındalık oluyor. Kendinizi tanıyıp bildiğiniz zaman ilişki yürütmeniz daha kolay olacaktır. Her ilişki iki kişi arasında geçmektedir. Bu yüzden bu iki kişi bir araya geldiğinde daha fazla ve strese mağrur kalmamalı ve bir noktada birbirlerinin tatili olmadırlar. Bu yüzden karşınızdaki kişide ne kadar sevmediğiniz kötü bir özelliği ya da alışkanlığı da olsa siz kendinizi bildiğiniz sürece bunu sorun etmezsiniz. Hatta fark bile etmezsiniz.
Daha ilk doğduğumuz andan itibaren başta anne ve babamız olmak üzere ilişkiler hakkında bir şeyler öğreniriz. Bu yüzden ilişkilerde bir sorununuz var ise genellikle psikologlar çocukluk zamanlarınıza inebilmektedir. Örneğin ihmalkâr bir aileniz var ise sevgili seçimi yaparken ya fazla seven birini ararsınız ya da alıştığınız gibi sizi ihmal eden kişilerle birlikte olursunuz. Siz her ne kadar mutlu bir ilişki kurmak isteseniz de partner seçiminizi genellikle yanlış oluyordur. Bu durumdan eminseniz online psikolog ile görüşme ayarlayabilir ve bu sorunu araştırabilirsiniz. Temelinde yatan nedenlerle birlikte sorununuzu en güvenilir bir şekilde çözebilir ve sağlıklı bir ilişki için tamamıyla hazır olursunuz.

İlişkilerde Farkındalık Kazanmak

İlişkide farkındalık kazanma çok önemlidir. Birkaç basit konuya dikkat ettiğiniz zaman farkındalık kazanabilecek ve saha sağlıklı bir ilişki içerisinde olabileceksiniz. İlk olarak partnerinizin mükemmel olmadığını bilin. İlişki ararken size tamamıyla uyan birini arıyor olabilirsiniz. Sevdiğiniz yemekten okuduğunuz kitaba kadar çok ortak nokta barınmasını isteminiz çok normal. Fakat doğru değil. Karşınızdaki kişi sizden tamamıyla farklı bir bireydir. Farklı şeyler sevebilir ve farklı alanlara ilgi duyabilirsiniz. Bu sizin için problem olmamalı ve tıpa tıp benzerlik aramak yerine yanında mutlu olacağınız bir partner seçimi yapmalısınız. Ayrıca bir ilişkide fevri bir tepki vermemelisiniz. Konu her ne olursa olsun önce karşınızdaki kişiyi dinlemeli ve ona göre tepki vermelisiniz.
İlişkide oldukça önemli olan bir konuda üstünlük kavgasıdır. Bu oldukça gereksiz bir davranıştır. Eğer hatalı kişi sizseniz karşınızdaki kişiden hem hatanız için hem de onu üzdüğünüz için özür dilemelisiniz. Bu sizi ondan daha alçakta tutmaz. Onu sevdiğinizi ve ona tamamıyla saygı duyduğunuzu gösterir. Ayrıca yaşadığınız birkaç travma ya da yetiştirilme tarzı yüzünden ilişkilerde farklı tepki verebilirsiniz. Bu tepkiler çoğunlukla aşırı ve kırıcı tepkiler olmaktadır. Bu durumda bir psikoloğa gitmeniz hem ilişkiniz hem de sizin hayatınız için oldukça önemlidir. Aşırı öfkeyi yönetebilmeli ve bunun altında yatan sorunu psikolog yardımı ile çözebilmeniz gerekmektedir.