Menu
2024-01-15 08:05:33
3 dk okuma süresi
Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir

Şizoid Kişilik Bozukluğu NedirŞizoid kişilik bozukluğu, davranışsal bir bozukluk olarak da bilinen psikolojik bozukluktur. Tedavisi, belirtileri ve sürecini sizler için detaylandırdık.

Ruhsal bozukluklar ve davranışsal aksamalar sonucunda gündelik yaşam ve tüm yaşam standartları olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu tarz bir sorunun yaşanması halinde belirtilere karşı duyarlı olunmalı ve hemen bir uzman doktor ile iletişim kurulmalıdır.

Kişilik bozuklukları yalnızca kişinin yaşamını değil kişi ile yakın kontakta bulunan kişilerin yaşamını da olumsuz bir şekilde etkiler. Şizoid bozukluk dendiğinde akla tüm gelen sorula rve merak edilen hususları detaylandırdık.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çok yaygın bir şekilde kişiler üzerinde görülmeyen şizoid bozukluk; duygusal soğukluk yaşama ve sosyal ortamlardan uzaklaşma belirtisi ile kendisini gösterir. Tanımı sırasında birçok belirt ile tam olarak anlama derecesi yükseltilebilir.

Bir nevi sosyal izolasyon yaşayan kişi, sosyal ortamlardan olabildiğince uzaklaşmak ister. Üstelik bu istek ona göre normalliğini korur ve hayat düzeni bu isteğine göre dizayn etmeye başlar. Fakat kişi tarafından anlaşılmasa bile sosyal yaşam ve ş hayatında bu tarz davranışla rolumsuz bir şekilde kişiye sonuç verebilir.

Son derece büyük olumsuzluklara kucak açabilecek olan bu rahatsızlığın tedavi süreci vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Aksi takdirde verimsiz iş süreci ve verimsiz bir sosyal hayat temellerini atmaya başlayacaktır. Ruhsal soğuma yaşyan kişii yalnızca kendi iş hayatını değil aynı zamand agelecğini etkileyecek olan ikili iikilerde de sorun yaşar.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Şizoid kişilik bozukluğu ayırıcı tanı, birçok belirtinin kişiye göre yansıması ile bulunur. En büyük belirtilerden birisi; kişinin devamlı yalnız kalma isteğinin meydana gelmesidir. Oluşturacak aktiviteler, yalnız başına keyif alınır.

Aynı zamanda son derece sorunlu bir topluluk aktiviteleri gerçekleşir. Yakınında bulunan kişiler ile yakın ilişki kurmak ve beraber vakit geçirmek istemezler. Vakit kısıtlamasına girerek aslında hızlı bir yalnızlaşmaya doğru ilerlerler. Üstelik bu yakınındaki kişiler aileleri için de geçerlidir.

Şizoid bozukluk yaşayan birisi ailesinde yer alan bireyler için de yalnızlık kararı alır. Arkadaşları, iş arkadaşları ve ailesinden uzakta bir yerde tüm aktivitelerini ve ihtiyaçlarını gidermekten keyif duyarlar. Aksi bir durum halinde rahatsızlık belirterek davranışlarından bu durumu karşı tarafa belirtirler.

Karşı cins ile yakın ilişkilerinde cinsellik konusu meydana geldiğinde ilgi eşiklerinin düşüklüğü ortaya çıkar. Herhangi bir cinsel yaklaşıma ilgi duymamakla beraber ilişkilerde de sğuma tarzı bir durum ile karşı karşıya kalırlar. Oluşan olaylara tepkileri azalır ve törpülenir. Karşı taraftan soğuk ve tepkisiz bir insan olarak ifade edilirler ve açıklanırlar.

Hayatlarında komedinin ve mizahın pek yeri yoktur. Hayal dünyaları tüm bu unsurlara rağmen oldukça kalabalık ve güçlüdür. Hayallerine bağlı yaşayarak oldukça geniş bir hayal gücüne sahip olurlar.

Tarafınca almış oldukları eleştiri ve tepkilere cevapsız kalırlar ve çok da bir karşılık vermezler. Şizoid kişilik bozukluğu yaşayan kişi evlenmek istemeyebilir. Genellikle yetişkin olsalar bile aileleri ile yaşamak isterler ve hayat tarzlarını bu yönde bir çizgi ile çevrelerler.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı?

Şizoid bozukluk yaşayan bir kişi sizinle iletişimden kaçınacağı için bu durum size çok ters gelebilir. Büyük ihtimalle o kişiyi sizinle iletişim kurması için zorlamak isteyeceksiniz. Fakat bu yanlış bir etkidir ve yanlış bir tepkiyi doğurur.

İletişimin daha az olduğu aktiviteler ile buluşma noktası sağlayabilir ve anlayışlı davranabilirsiniz. Olabildiğince tartışma oluşturmamalı ve polemiğe girmemelisiniz.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Tedavi aşamasına bozukluk yaşayan kişi kendince giremeyebilir. Çünkü belirtiler ve değişiklikler hastanın gözüne çarpmaz. Kişiye ve kişinin hastalık durumuna uygun bir terapi yöntemi ile uzun vadeli süreç gerekli olabilir. Bireysel terapi, grup terapisi ve ilaç tedavisi ile tedavi yöntemleri kişiye göre evrilebilir.

Şizoid Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Şizofreni bir hastaya sahip yakını bulunan kişiler için bu rahatsızlık, genetik bir neden taşıyabilir. Çocuklukta yaşanan aile tavırları ve çevresel faktörler de etki eder. Çok koruyucu bir ailede büyümek veya aksine ihmal dolu büyümek bu rahatsızlığı ortaya çıkarabilir.

Bu durum tüm bu nedenler haricinde kişinin kişisel özelliklerine de bağlı ortaya çıkabilmektedir. Yani kişinin doğal hayata bakışı bu şekilde olabilir ve bu unsurlar eşiğinde ilerleme kaydedebilir.  Daha detaylı bilgi için online terapi uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.